Kończy się remont elewacji budynku Uniwersytetu Artystycznego przy ulicy 23 lutego. Koszt odnowienia fasady to prawie 2,5 miliona złotych, ale to nie koniec inwestycji. W przyszłym roku rozpocznie się kolejny etap przebudowy, który pochłonie około 4,3 miliona złotych. Od strony podwórza dobudowany zostanie budynek dydaktyczny z przeznaczeniem na pracownie malarskie i drukarnię.
W lipcu uczelnia otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 3 milionów złotych.
Fasada budynku odzyskała nie tylko blask, ale także wszystkie detale architektoniczne, które przez lata uważano za zbędne. Wymagało to przede wszystkim przeprowadzenia prac archiwalnych, dotarcia do dawnej dokumentacji.
Nowe uniwersyteckie skrzydło będzie natomiast lekkie i nowoczesne, z dużą ilością szkła, prostą geometryczna formą, która z jednej strony będzie kontrastowac z ozdobnym i wyremontowanym starym budynkiem, a z drugiej strony stanowić jego nowoczesne i oszczędne uzupełnienie.
Uniwersytet Artystyczny, największa uczelnia plastyczna w Polsce mieści się w budynku pochodzącym z XIX wieku. W miejscu tym swoją siedzibę miały niemieckie Ziemstwa Kredytowe. Obiekt zbudowano w latach 1837-1838, według projektu August Soller, rzeźby natomiast wykonał Karol Ceptowski, uczeń Bertela Thorvaldsena. Przed II wojną światową mieściła się tu siedziba Starostwa Krajowego w Poznaniu (Poznańskiego Wojewódzkiego Związku Samorządowego). W 1945 budynek uległ prawie całkowitemu zniszczeniu, a po wojnie odnowiono go bez dbałości o detale architektonicznie.
Dodaj komentarz