K U L T U R A

Uwalniamy książki!

Książka, Bookcrossing  Foto: Powiat Poznański

Książka, Bookcrossing Foto: Powiat PoznańskiZorganizowana w ubiegłym roku akcja bookcrossingu, okazała się sukcesem, dlatego wraca! Właśnie rozpoczęła się druga edycja tego wydarzenia.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki, od 2 kwietnia do 10 maja w Starostwie Powiatowym w Poznaniu potrwa akcja bookcrossingu, czyli „uwalniania książek” – wyjaśniają organizatorzy – mole książkowe, entuzjaści słowa pisanego czy też połykacze książek – przed Wami nie lada gratka.

Każdy, komu w domu zalegają na półkach przeczytane i nieponiszczone książki, będzie je mógł przynieść w terminie od 2 do 30 kwietnia, do pokoju 227 (II piętro) Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18. Niezależnie od ilości przyniesionych książek i wizyt związanych z akcją, na jednego darczyńcę będzie przypadał jeden gadżet z logo Powiatu Poznańskiego.

W Światowym Dniu Książki, który przypada we wtorek 23 kwietnia, w wyznaczonym miejscu na terenie Starostwa „uwolnimy” wcześniej zebrane tytuły. Stoisko zostanie opatrzone informacją, o tym, że każdy może wziąć za darmo książkę do domu i po jej przeczytaniu powinien ją przekazać dalej zgodnie z zasadą bookcrossingu. Akcja potrwa do 10 maja.

Serdecznie zapraszamy!

A oto krótki opis dotyczący bookcrossingu:

Bookcrossing (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem) – idea nieodpłatnego przekazywania książek, najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym, wyznaczonym do tego miejscu.

Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach jak tramwaj, ulica, uczelnia itd. Wtedy książki opatrzone są stosowną informacją, takiej na przykład treści:

Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem  za darmo oraz krótką informacją o bookcrossingu.

Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.



Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz