DLA STUDENTA

Magiczne kuleczki działają na człowieka

Praca studentek School of Form – Kamili Koźmińskiej i Magdy Kurowskiej – została przyjęta na najważniejszą konferencję poświęconą wszelkim aspektom interakcji człowiek-komputer „CHI 2016”. W sercu Doliny Krzemowej, w Kalifornii przedstawią instalację Magnetio, która dzięki wytwarzanemu polu elektromagnetycznemu reaguje na obecność człowieka.

Instalacja MagneticoCHI 2016 jest najważniejszą konferencją na temat interakcji człowieka z komputerem (human-computer interaction). Gromadzi specjalistów z wielu uczelni o światowej renomie m.in. Carnegie Mellon, Harvard, Stanford, Oxford, Princeton, Instytut Maxa Plancka oraz wszystkich liczących się firm z branży IT takich jak Facebook, NASA, Google, Microsoft, IBM, Intel, HP, Xerox, Nokia, Samsung, Sony.

Instalacja Magnetio, którą zaprezentują Polki, składa się z metalowych kulek, które początkowo tworzą płaską taflę. Jednak wyczuwając obecność człowieka wchodzą z nim w interakcję. Stają się masą, z której można „lepić” przestrzenne formy. Dzieje się tak, dzięki wytwarzanemu polu elektromagnetycznemu. Im więcej osób znajduje się w pobliżu, tym bardziej „lepka” staje się masa i tym ciekawsze formy można uzyskać. Stworzone dzieło rozpada się, ponownie zamieniając w płaską taflę, gdy twórcy odejdą od obiektu.

Projekt powstał w wyniku eksperymentowania z estetyką interakcji – wyjaśnia Wiesław Bartkowski, opiekun projektu Magnetio, specjalność communications design – Podczas zajęć postawiliśmy studentom zadanie by osiągnąć efekt, w którym nie tylko sam obiekt jest estetyczny, ale estetyczne jest też to, co się dzieje w interakcji pomiędzy obiektem a odbiorcą. Jak mawiał Steve Jobs: nie tylko ma być piękny, ale ma też pięknie działać – dodaje.

To rzadkość, że komuś udaje się na CHI dostać za pierwszym razem. Niewiele osób z Polski do tej pory miało szanse wystąpienia – mówi Mateusz Halawa, szef zespołu humanistyki i nauk społecznych School of Form. – Sukces naukowy i biznesowy projektów naszych studentów zapewnia program kształcenia, który łączy elementy edukacji projektowej i humanistycznej opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven.

To już drugie wystąpienie reprezentacji School of Form i Uniwersytetu SWPS podczas konferencji „CHI”. W 2013 roku w Paryżu Doktor Agnieszka Szóstek z poznańskiej School of Form i Olga Górnicka studentka społecznej psychologii informatyki i komunikacji SWPS podczas interdyscyplinarnego spotkania przedstawiały case study na podstawie badań potrzeb dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przeprowadzonych dla operatora telefonii komórkowej.

Magnetico instalacja

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz