Nawet jeśli lubisz metropolie i nie wyobrażasz sobie życia poza nimi, na pewno masz czasem dość wielkomiejskiego gwaru i hałasu. Niektórzy wybierają odpoczynek na łonie natury, choć nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Jeśli zamiast leśnych ścieżek wolisz brukowane ulice wybierz się na urlop do małego miasta – znajdziesz tam zarówno typowo miejskie rozrywki, jak np. kino czy kawiarnie, jak i spokój oraz ciszę, dzięki którym naprawdę wypoczniesz.
Poniżej przedstawimy listę miasteczek, które warto odwiedzić, by poznać ciekawe miejsca oraz w pełni się zrelaksować. Zestawienie przygotowaliśmy we współpracy z klubem travelowym Travelist.pl.
Krynica Morska – małe miasto, wiele atrakcji
Krynica Morska prawa miejska zyskała dopiero w 1991 roku. Jest to jedno z najmniejszych miast w Polsce – mieszka tu jedynie 1335 ludzi (dane z 31 grudnia 2014 r.). Na wyjątkowość Krynicy Morskiej wpływa jej położenie – miasto zlokalizowane jest bowiem na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Dzięki temu panują tu wyjątkowo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Co ciekawe, zaledwie 12 km od centrum miasta przebiega granica państwa z obwodem kaliningradzkim. Rosyjską eksklawę widać ze szczytu latarni morskiej, na którą warto wejść, by rozkoszować się pięknymi widokami. Dwa kilometry za miastem znajduje się kolejna godna uwagi atrakcja – Wielbłądzi Garb, czyli największa stała wydma Europy oraz zarazem najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej. Jest to jedyne naturalne miejsce na Mierzei, skąd widać jednocześnie Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską. W centrum miasta znajdziemy zaś wiele interesujących budynków z początku XX wieku, a także… ulicę Teleexpressu. Jest to jedyna ulica w Polsce, której nazwa pochodzi od programu telewizyjnego. Będąc w Krynicy warto zatrzymać się w Pensjonacie Riwiera, z którego okien rozciąga się malowniczy widok na Zalew Wiślany.
Połczyn-Zdrój – nieznana perła Pojezierza Zachodniopomorskiego
W północno-zachodniej części kraju, na Pojezierzu Drawskim, leży urokliwa, lecz mało znana miejscowość – Połczyn Zdrój. Znajduje się tu uzdrowisko, w którym leczy się m.in. choroby reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, schorzenia neurologiczne, niepłodność czy otyłość. Zabiegi lecznicze bazują głównie na borowinie i wodach leczniczych. Największą atrakcją miasta jest na pewno rozległy Park Zdrojowy, którego początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku. To właśnie tuż obok parku znajduje się zabytkowa Willa Hopferówka, w której obecnie mieści się przytulny hotel. Goście mają tu do dyspozycji gabinety zabiegowe, w których wykonuje się zabiegi relaksacyjne, pielęgnacyjne i odnowy biologicznej. Ponadto w Połczynie na uwagę zasługuje na pewno Stare Miasto z XIV wieku (przebudowywane na przełomie wieku XVIII i XIX), a także Browar Fuhrmann.
Mikołajki – stolica Mazur
Mikołajki nazywane bywają często żeglarską stolicą Polski. To właśnie tu przyjeżdżają wszyscy miłośnicy sportów wodnych. Miasto zachwyca swym niezwykle malowniczym położeniem – w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w miejscu, gdzie jezioro Tałty łączy się z Jeziorem Mikołajskim. Na północy Mikołajek znajduje się jeszcze jedno jezioro – Łuknajno. Bezpośrednio nad jeziorem Tałty leży Hotel Mazurski Dworek ***, który oferuje swoim gościom nielimitowany dostęp do basenu, strefy wellness oraz kortu tenisowego. Ponadto z okien hotelu rozciągają się romantyczne widoki na jezioro oraz las. W centrum Mikołajek warto przejść się spokojnymi uliczkami, które pozwalają w pełni poczuć atmosferę mazurskich miejscowości. Znajdziemy tu też kilka ciekawych zabytków, takich jak np. klasycystyczny kościół z 1842 roku, cmentarz żydowski, a także Muzeum Reformacji Polskiej. I co najważniejsze – na obiad zawsze będziemy mogli tu zjeść pyszną rybę z pobliskich jezior!
Nałęczów – zdrowie, rozrywka, przyroda
Nałęczów to bardzo znany ośrodek turystyczny, a także jedyne w naszym kraju uzdrowisko przeznaczone wyłącznie do leczenia chorób serca. Jest to niezwykle malownicza miejscowość, w której na każdym kroku znajduje się coś ciekawego. Na szczególną uwagę zasługuje Park Zdrojowy, a także liczne wille, w których przebywali i tworzyli tacy artyści, jak np.: Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Stanisław Witkiewicz, Bolesław Prus i Stefan Żeromski. Ten ostatni miał tu nawet swoją własną pracownię, tzw. Chatę Żeromskiego, w której obecnie mieści się poświęcone mu muzeum. Przez Nałęczów przebiega bardzo wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Na pewno nikt nie będzie tu narzekał na nudę! Miejscem godnym polecenia na nocleg jest Dwór Nałęczowski Vitaligs Spa, gdzie oprócz nastrojowych pokoi goście mają do dyspozycji bogatą ofertę centrum spa.
Polanica-Zdrój – kurort na światowym poziomie
Kolejnym małym miastem, które warto odwiedzić, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku jest Polanica-Zdrój. Ta położona w Sudetach miejscowość to jedno z ważniejszych kulturalno-turystycznych centrów województwa dolnośląskiego. Mimo to zachowała swój kameralny charakter, co można odczuć przechadzając się klimatycznymi uliczkami i podziwiając uzdrowiskową zabudowę. Jednym z przykładów zabytkowej architektury jest Bukowy Park Hotel Medical SPA ****, w którym można zatrzymać się na nocleg. Budynek hotelowy pochodzi z XIX wieku i zachwyca swymi misternymi zdobieniami w postaci werand, wykuszy, wieżyczek i elementów z muru pruskiego. Hotel mieści się tuż przy Parku Zdrojowym, co umożliwia doskonały wypoczynek w ciszy, spokoju i w bliskości soczystej zieleni.
Dodaj komentarz