Teatr pozwala na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, wyrażania i rozumienia uczuć. Podnosi poczucie wartości, pozwala na poznanie swoich możliwości i przekraczanie ich. Udział w zajęciach teatralnych pomaga we wzmocnieniu takich cech, jak systematyczność, samodyscyplina i poczucie współodpowiedzialności. Takich właśnie wartości uczyć się będą więźniowie w Teatrze Polskim. Co więcej, przed szeroką poznańską publicznością zaprezentują własne spektakle.
Osadzeni podczas zajęć teatralnych nie tylko zajmują się adaptacją już istniejących sztuk, często sami je piszą. Są to sztuki oparte na ich przeżyciach i doświadczeniach, zwracające uwagę widzów na wiele problemów społecznych związanych z przemocą, bezradnością i ludzkimi słabościami.
W dniach od 11 do 15 kwietnia 2016 roku w Poznaniu odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. Głównym organizatorem konkursu jest dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu we współpracy z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Konkurs jest skierowany do grup teatralnych działających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Jest to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce.
Konkurs ma umożliwić osadzonym występy przed szeroką publicznością i poddanie się ocenie jury składającego się z przedstawicieli środowisk artystycznych i naukowych. Jednym z zadań konkursu jest integracja ze środowiskiem otwartym, prezentacja umiejętności osób pozbawionych wolności, ich potencjału, przełamywanie barier, ograniczeń – informuje kpt. Małgorzata Tyrakowska
Program:
11 kwietnia, Duża Scena Teatry Polskiego: g. 16.10 – 17.10, Grupa KWIDZYN: “Jasełka”, g.17.35 – 18.15, Grupa AŚ w Poznaniu: “Na wnuczka”
12 kwietnia, Malarnia: g. 16.10 – 17.00, Grupa Turawa: “Ludzi należy dzielić na dobrych i złych, g. 17:30 – 18:15, Grupa Próba z Oddziału Zewnętrznego AŚ w Poznaniu: “Proces”
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru.
Dodaj komentarz