Artykuł sponsorowany

Wygoda i styl. Zobacz, jak dobrać meble do sypialni

Salon Meblowy  Foto: materiały informacyjne

Zakup odpowiednich mebli do sypialni wydaje się stosunkowo prostym zadaniem. Tymczasem w rzeczywistości przysparza on wielu osobom dużych trudności, bo poszczególne modele różnią się od siebie stylem, kolorem, wielkością i kształtem, a poza tym nie zawsze do siebie pasują. Jak zatem wybrać łóżko, szafę i lustro, żeby czuć się w sypialni komfortowo i intymnie?

Łóżko

Salon meblowyWybór mebli do sypialni zaczyna się najczęściej od zakupu łóżka. Nie powinno to nikogo jakoś specjalnie dziwić, bo człowiek przesypia średnio aż jedną trzecią swojego życia, a sam sen – zarówno jego długość, jak i jakość – ma niebagatelny wpływ na nasze życie codzienne. Dobrze dopasowane łóżko oznacza spokojny i zdrowy sen, więc przyłóżmy się do jego wyboru. I choć nowoczesne meble do sypialni kuszą niespotykanym designem, to pamiętajmy, żeby przy zakupach kierować się przede wszystkim naszym trybem oraz codziennymi przyzwyczajeniami.

Niezwykle ważny czynnik przy wyborze odpowiedniego łóżka stanowi jego wymiar. Łóżka jednoosobowe występują najczęściej w rozmiarze 90 x 200 cm, zaś te przeznaczone dla dwóch osób posiadają przeważnie trzy różne szerokości: 140, 160 i 180 cm. Zdecydowanie najpopularniejsze są dwuosobowe łóżka o szerokości 160 cm, które nie dość, że są wygodniejsze niż te 140-centymetrowe (to tzw. dwuosobowe minimum), to dodatkowo zajmują mniej miejsca niż 180-centymetrowe, dzięki czemu pasują do większości sypialni. Łóżka o szerokości 180 cm mają z kolei tę zaletę, że można je bez problemu wyposażyć w dwie oddzielne pościele oraz osobne materace.

Skoro już mowa o materacach, to właśnie one wpływają na wygodę łóżka i muszą być precyzyjnie dobrane do naszych potrzeb. Generalnie można je podzielić na:

materace sprężynowe bonelowe – tańsze, bez elastyczności punktowej, idealne dla osób z nadwagą lub śpiących samotnie,
kieszeniowe – cięższe i bardziej komfortowe, lepiej dopasowują się do ciała, a także poprawiają krążenie krwi oraz rozluźniają mięśnie,
lateksowe – mają wyjątkowo dużą elastyczność oraz nie odkształcają się pod wpływem ciężaru, ale są przy tym droższe niż kieszeniowe i cechują się złą wentylację, więc nie poleca się ich osobom, które zmagają się z nadmierną potliwością,
termoelastyczne – pianka pod wpływem temperatury idealnie dopasowuje się do każdej sylwetki, dzięki czemu podczas snu odczuwamy mniejszy nacisk na nasze naczynia krwionośne i mięśnie.

Zbyt twardy materac będzie naciskał na nasze mięśnie i naczynia krwionośne, a ten zbyt miękki może z kolei spowodować ból pleców i kręgosłupa. Dobierzmy go zatem z głową, bo będzie w końcu odpowiadał za jakość naszego wypoczynku.

Salon meblowy

Szafa

Jeżeli chodzi o meble do sypialni, to łóżko jest zdecydowanie najważniejsze, ale dużą rolę odgrywa również szafa. W niewielkich sypialniach z reguły najlepiej sprawdzają się modele na wymiar, bo pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jeśli jednak posiadamy więcej miejsca, to możemy zdecydować się na klasyczną dużą szafę drewnianą, która świetnie prezentuje się w sypialniach w stylu prowansalskim, glamour czy klasycznym. Poza tym szafę wolno stojącą zawsze można bez trudu przestawić lub wykorzystać w innym pomieszczeniu. Uwaga! Przejście pomiędzy łóżkiem a szafą powinno liczyć minimum 80 cm szerokości.

Przy wyborze szafy warto postawić na model z drzwiami przesuwanymi. Takie rozwiązanie umożliwi bezproblemowe wyjmowanie ubrań – nie trzeba się martwić tym, że drzwi zaliczą kolizję z innymi meblami. Dużą rolę odgrywa również lustro, które może znajdować się na zewnętrznym froncie szafy lub być przyklejone na wewnętrznej stronie drzwi. Lustro w/na szafie nie tylko służy domownikom przeglądającym się przed wyjściem z domu, ale również optycznie kreuje wielkość pomieszczenia. Powinno być jednak wysokie (minimum 160 cm), bo inaczej nie odbije się w nim cała sylwetka.

Meble do sypialni – łóżko i szafa to nie wszystko

Łóżko i szafa są niezbędnymi meblami do sypialni, ale w jej wnętrzu mogą się także znaleźć szafki, komody, parawany, regały na książki, lampy, a nawet różnego rodzaju przydatne dodatki: gazetniki, stojaki z wieszakami, ramki ze zdjęciami… Ogranicza nas wyłącznie metraż, zasobność portfela oraz własna fantazja. Starajmy się jednak zachować aranżacyjny umiar – inaczej nasza sypialnia może przeobrazić się w zagracony schowek.

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Jaka piękna sypialnia w stylu prowansalskim, a nawet można by powiedzieć taki cottage styl. Takie sypialnie sprawiają wrażenie przytulności i są bardzo urokliwe. Tylko, że nijak nie taka sypialnia nie będzie pasować do nowoczesnego wnętrza, który dominuje w moim mieszkaniu.

  • Mnie się również podoba ta sypialnia w prowansalskim stylu. Patrząc na nią od razu czuję się zrelaksowana. Zupełnie nie czuję nowoczesnego stylu. Za dużo się tam dzieje, to nie są dla mnie wnętrza w których czułabym się komfortowo.