Znane są już projekty, które zwyciężyły w ramach konkursu na Lokalne Inicjatywy Osiedlowe dla śródmieścia. Poznaniacy będą mogli brać udział w licznych na piknikach, spotkaniach integracyjnych, grach terenowych czy zajęciach sportowych.
“Łazarskie, Staromiejskie i Wildeckie Inicjatywy Osiedlowe” to projekt zainicjowany przez radnych osiedlowych, który był realizowany we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Każdy mieszkaniec Łazarza, Wildy lub Starego Miasta mógł zgłosić pomysł na organizację projektu, eventu czy wydarzenia na swoim osiedlu. Teraz komisja konkursowa, wyznaczona dla każdego z osiedli, zadecydowała o tym, które z nich zostaną zrealizowane w Poznaniu.
Do Konkursu Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe wpłynęło prawie 30 wniosków. Rada Osiedla wyróżniła 8 projektów, ale postanowiła też dostępne środki podzielić na 2 tury – w pierwszej nagradzając te wnioski, które realnie wpłyną na integrację mieszkańców i obywać się będą na nieodkrytych magicznych podwórkach.
Kolorowe ekologiczne działania podwórkowe, cykl tanecznych spotkań tango milonga, a także historyczny rzemieślniczy wehikuł czasu, który przeniesie ulicę Gołębią w czasy Średniowiecza to niektóre ze zwycięskich projektów, które z pewnością zyskają sobie przychylność wielu mieszkańców miasta.
Poziom merytoryczny większości propozycji był bardzo wysoki, ale zależy nam na aktywnym uczestnictwie w realizowanych przedsięwzięciach, tak by poznaniacy mieszkający na Starym Mieście czuli się gospodarzami swojego fyrtla i byli odpowiedzialni za wspólną przestrzeń – podkreśla Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.
Szczególnie ważny dla radnych okazał się projekt: “Stare, Nowe, kolorowe”. Animacje podwórkowe, który zakłada integracje mieszkańców konkretnych kamienic poprzez zaangażowanie ich w odnowę swoich podwórek. Działania polegać będą na upiększaniu dziedzińców, odnawianie elementów małej architektury oraz murków wokół nich. Dodatkowo planuje się umieścić na podwórkach tablice informacyjne dotyczące segregacji odpadów i ekologii oraz posadzić zieleń (kwiaty i krzewy).
Warty zauważenia jest także projekt „Portal do średniowiecza”, gdzie na ulicy Świętosławskiej i Gołębiej przeniesiemy się dawne czasy: bajarze stworzą klimat dawnych ulicznych opowiadaczy, będą pokazy średniowiecznej sztuki barwierskiej, będzie można poznać tajniki skryptorium i sztukę lepienia garnków. Magię miejsca podkreślą występy zespołu muzyki dawnej. W przedsięwzięciu brać będą udział staromiejscy lokalni przedsiębiorcy.
Dzięki konkursowi sporo będzie się działo na Łazarzu. Społecznościowe przejazdy wrotkarskie Poznań Night Skating, gra terenowa “Patroni Łazarskich Ulic” czy sąsiedzkie przygotowania – Sylwester na Skwerze 2016/2017 – to jedne z projektów, które zyskały przychylność osiedlowej komisji konkursowej. Nowością będą również I Łazarskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej czy półkolonie, dzięki którym będzie można odbyć kulinarną podróż przez 6 kontynentów.
Na atrakcje będą mogli liczyć również mieszkańcy Wildy. Festyny rodzinne, wildecki Jarmark Na Mikołajki, wildecki bieg śniadaniowy czy cykl warsztatów integracyjnych dla kobiet “Wilda Pani” to tylko niektóre z nich.
Dodaj komentarz