20 stycznia to ten dzień – Dzień Bigosu! Ta potrawa, której my Polacy czujemy się mistrzami i zasługuje na swoje święto, bo potrafimy ją przygotować na tysiące różnych sposobów. Każde danie będzie smakować inaczej, ale zawsze wyjątkowo. Co więcej, na ten dzień możemy przygotować tradycyjny bigos z kiszonej kapusty z różnorodnymi dodatkami albo wersję wegetariańską opartą na warzywach i owocach.
Bigos znany jest na polskiej ziemi już od XVII wieku – wówczas dosłownie ta nazwa oznaczała „siekanie produktów na kawałki”. Od XVIII wieku bigos stał się potrawą, którą znamy teraz – z gotowanej kapusty i siekanego mięsa. Jeśli więc chcemy pozostać wierni wielowiekowej tradycji, powinniśmy przygotować danie z kiszonej kapusty, różnych rodzajów mięs, z dodatkiem suszonych grzybów. Całość powinna dusić się kilka godzin – im dłużej, tym lepiej. W ciągu dziesiątków lat potrawa ewoluowała, dziś przybierając różne oblicza. Możemy mówić o kilku najbardziej znanych wersjach:
bigos hultajski – z dużą ilością siekanego mięsa i słoniny
bigos węgierski – z ostrą papryką i dużą ilością śmietany
bigos myśliwski – z dziczyzną oraz jagodami jałowca
bigos wegetariański, w którym zamiast mięsa wykorzystuje się np. soję
bigos litewski – z dodatkiem winnych i kwaśnych jabłek
Najbardziej znany to ten tradycyjny – z kiszonej kapusty. Jego fenomen polega na tym, że wszyscy gotują go według takiej samej lub podobnej receptury, a w każdym domu smakuje zupełnie inaczej. Zimą może nas świetnie rozgrzać. Prosty i sprawdzony przepis na bigos przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kuchni polskiej. Do jego przygotowania nie potrzeba wielu składników. Wystarczy kapusta, wywar mięsny, kiełbasa, mąka, koncentrat pomidorowy i przyprawy.
Oprócz kiełbasy, możemy dodać także mięso wołowe lub wędlinę. Istotnym elementem dania powinny być aromatyczne przyprawy – oprócz pieprzu warto dodać kminek i ziele angielskie. Smak pogłębią również suszone grzyby i śliwki, najlepiej wędzone”, radzi Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.
Bigos w kilka minut
Składniki:
800 g kapusty białej
3 kostki Rosołu szlachetnego drobiowo-wołowego
250 g kiełbasy cienkiej
cebula biała
2 łyżki koncentratu pomidorowego
majeranek
20 g mąki
pieprz do smaku
olej do smażenia
100 ml wody
Sposób przygotowania:
1. Kapustę poszatkuj, zalej wodą i dodaj kostkę rosołową, dla nadania smaku. Duś przez kilka minut.
2. Cebulę pokrój w kostkę, podsmaż, dodaj mąkę i rozprowadź wywarem z kapusty.
3. Dodaj do kapusty wraz z pokrojoną w plastry kiełbasą.
4. Dodaj koncentrat pomidorowy, majeranek i duś 30 min., dopraw pieprzem do smaku. Podawaj z pieczywem.
Dodaj komentarz