POZnań

Przebudowa Św. Marcina – start po wakacjach

Św. Marcin - projekty rewitalizacji  Foto: ADS / UMP

Dziś został ogłoszony przetarg na przebudowę pierwszego fragmentu ulicy Św. Marcin od ulicy Gwarnej do Ratajczaka. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku, a zakończyć powinny w I kwartale 2019. To część dużego projektu rewitalizacji centrum miasta, w tym od lat oczekiwanego ożywienia ulicy Św. Marcin, na który był przeprowadzony konkurs architektoniczny, poprzedzony konsultacjami społecznymi. Inwestycja będzie wsparta dofinansowaniem unijnym.

Św. Marcin - projekty rewitalizacjiTo dopiero początek zmian, jakie czekają centrum Poznania. Łącznie na rewitalizację centrum magistrat w ciągu 5 lat chce przeznaczyć aż 230 mln złotych. Sporą część inwestycji miasto zamierza sfinansować ze środków unijnych.

Rozpoczniemy metamorfozę centrum na szeroką skalę. Czeka nas kilkanaście miesięcy żmudnej pracy, zmierzającej do uspokojenia ruchu i jednoczesnego ożywienia tej kluczowej dla centrum miasta ulicy – wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Przygotowania do inwestycji poprzedzono obszernym raportem, konsultacjami społecznymi, a także inwentaryzacją terenu z użyciem georadaru i skaningu 3D. Koordynacją prac zajął się powołany w lutym ubiegłego roku prezydencki Zespół ds. Projektu Centrum.

Modernizacja ul. Św.Marcin to pierwszy etap tzw. Projektu Centrum. Dzięki jego realizacji poznańskie centrum ma tętnić życiem, przyciągać mieszkańców i turystów. Jednocześnie ma też być miejscem dobrym do pracy i codziennego życia.

Zakończenie pierwszego etapu prac Projektu Centrum (ul. Św. Marcin od Gwarnej do skrzyżowania z ul. Ratajczaka wraz z tym skrzyżowaniem) powinno przypaść na I kwartał 2019 roku.

Drugi etap inwestycji obejmie budowę trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka. W tym wypadku koszt inwestycji, która ma być zrealizowana do III kwartału 2022 roku, szacowany jest na 130 mln zł, z czego ok. 59 mln miasto zamierza pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kompendium wiedzy o przedsięwzięciu znajdzie się na stronie www.projektcentrum.pl. Będzie można na niej zobaczyć między innymi, jak na przestrzeni lat zmieniała się ulica Święty Marcin. Przez prawie dwa lata strona ta będzie podstawowym źródłem informacji o jednej z największych tego typu inwestycji w Polsce.

Użyte w artykule zdjęcia: ADS / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz