Wąchając, dotykając, smakując i zgadując w absolutnych ciemnościach jak w escape roomie – tak będzie można odbierać bogaty program „Innego festiwalu”. Podczas tegorocznej edycji będzie można spotkamy się także z Miss Świata Głuchych 2016, pierwszą niesłyszącą uczestniczką „Tańca z Gwiazdami”, Iwoną Cichosz. Z kolei Justyna Tomczak-Boczko, z dystansem i dowcipem przedstawi w monodramie perypetie wychowywania niepełnosprawnego synka.
Już po raz piąty poznańska Fundacja Barak Kultury organizuje w Poznaniu i wielkopolskich miastach festiwal, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych. Festiwal tłumaczony jest na język migowy, poszczególne wydarzenia festiwalowe odbywają się w miejscach dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Filmy i spektakl prezentowane będą z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.
Kinomanów zainteresować może projekcja filmu „50 wiosen Aurory”, który po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentowany zostanie z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Główna bohaterka Aurora udowadnia, że kończąc pięćdziesiąt lat można realizować marzenia i twórczo myśleć o własnej przyszłości.
Na uwagę zasługuje wyjątkowy monodram „Całe życie w dresach” Teatru Ba-Q, w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko i reżyserii Przemka Prasnowskiego. Spektakl ukazuje, jak zmienia się optyka patrzenia na świat i ludzi w momencie, gdy dociera do rodzica, że jego dziecko jest niepełnosprawne i będzie wymagało opieki do końca życia. Opowiada o tym bez patosu, egzaltacji, z dystansem i humorem.
Organizatorzy zaproszą także na spotkanie z Iwoną Cichosz, która wystartowała w konkursie Miss Świata Głuchych i zdobyła w nim koronę i tytuł najpiękniejszej (2016). Ponadto, jako pierwsza niesłysząca osoba, zatańczyła w siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami” i doszła w nim do finału. Iwona opowie o swoim życiu, karierze i interesującej pracy menadżera zespołu tłumaczy języka migowego.
W świecie pełnym elektronicznych gadżetów zapomnieliśmy, że najprostsze przedmioty, a nawet te, które uważamy za śmieci, mogą posłużyć do rozwijania zdolności kreacyjnych, konstruowania fantastycznych urządzeń i świetnej zabawy. Taki cel przyświeca warsztatom „Śmieciosztuka”, podczas których integrować się będą osoby z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Prowadzić je będą wychowankowie i opiekunowie Spółdzielni Socjalnej Furia.
Dobra Spółdzielnia Socjalna, prowadząca rozpoznawalną już w Poznaniu Dobrą Kawiarnię, w której pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zorganizuje warsztaty pieczenia chleba, podczas których mistrzowie wypieków uczyć będą jak przygotować pyszne ciasto, odpowiednio je zagnieść, co do niego dodać i wreszcie jak upiec pachnący, chrupiący chleb.
„Widzę ciemność” to escape room, który nazwać można także grą edukacyjno-integracyjną. W pełni zaciemnione pomieszczenia zostaną zaaranżowane tak, aby osoby niewidome i widzące mogły rozwiązać zagadki i zadania z wykorzystaniem sprzętów elektronicznych i innych przedmiotów ułatwiających komunikację i percepcję rzeczywistości osobom niewidzącym. Będzie można również wąchać, słuchać i dotykać, bawiąc się wspólnie i ucząc od siebie nawzajem.
Festiwal rozpoczyna się 15 października.
Dodaj komentarz