Już po raz kolejny na zakończenie sezonu Miasto Poznań organizuje – tym razem we współpracy z Festiwalem Akademia Gitary – gorący, hiszpański i bardzo żywiołowy koncert gitarowy, z udziałem Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz międzynarodowych artystów. Wydarzenie odbędzie się 1 września o godzinie 17:00 (otwarcie bramek o 16:00) na terenie Przystani Miejskiej na cyplu (Przystań Poznań). Wstęp jest bezpłatny!
Podczas tego niezwykłego, plenerowego koncertu, wykonany zostanie jeden z najsłynniejszych XX-wiecznych koncertów na gitarę solo i orkiestrę: Concierto de Aranjuez autorstwa Joaquina Rodrigo oraz Concierto Rubato autorstwa znanego i cenionego przez festiwalową publiczność Carlosa Piñany. Słuchacze po raz kolejny będą mogli podziwiać kunszt zarówno samego Piñany, jak i Łukasza Kuropaczewskiego, Cesara Álvareza oraz Miguela Ángela Orengo.
Muzyka flamenco była obecna w życiu Carlosa Piñany już od samego początku. Studiując gitarę klasyczną w Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie, Carlos jednocześnie zgłębiał pasję do folkloru muzycznego południowej Hiszpanii. Połączenie to tworzy indywidualny styl muzyka, który ukazuje go nie tylko jako świetnie wykształconego, ale też wybitnie utalentowanego kompozytora i gitarzystę, koncertującego na całym świecie.
Cesar Álvarez jest z kolei uważany przez światowych krytyków za jednego z najważniejszych przedstawicieli dyrygentury orkiestrowej dzisiejszych czasów. Zdobywał wykształcenie w rodzinnej Hiszpanii, a następnie w Rosji, gdzie w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium „Chaikovsky” rozpoczął współpracę ze znamienitymi dyrygentami. Obecnie, oprócz koncertowania i dyrygentury, wykłada na uniwersytetach w Hiszpanii i USA.
Łukasz Kuropaczewski, dyrektor artystyczny Festiwalu, to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA. W swoim dorobku ma sześć płyt oraz koncerty w Europie, Azji i obu Amerykach.
Zamiłowanie do muzyki u Angela Orengo pojawiło się już we wczesnych latach dzieciństwa – pierwsze doświadczenia Miguel zdobywał już wieku pięciu lat. Następnie rozpoczął naukę klasycznej perkusji w Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Nagrody na licznych konkursach otworzyły mu możliwość koncertowania w całej Hiszpanii i nie tylko – jako członek różnych grup i zespołów oscylujących wokół rozmaitych stylów muzycznych, odwiedził m.in. Portugalię, Francję, Niemcy, Polskę, Brazylię i Japonię. Obecnie wykłada w Conservatorio Profesional de Música de Cartagena.
Realizacja Akademii Gitary możliwa jest dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, w szczególności samorządów Miasta Poznania, Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Gnieźnieńskiego oraz gminy Szamotuły, dlatego wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny; od kilku lat prowadzona jest zbiórka publiczna na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Wielkopolski.
Na muzycznej mapie festiwalu, poza Poznaniem, pojawi się m.in. Gniezno, Szamotuły, Kórnik, Konin, Czarnków, Kalisz, Pniewy, Połajewo czy Tarnowo Podgórne.
Dodaj komentarz