Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




POKAZ FILMU

17.06. godz. 17.00

bilety: 10 zł

Projekcja filmu "Droga do apartheidu" oraz spotkanie po seansie w formie panelu dyskusyjnego, którego prowadzącym będzie Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny Le Monde diplomatique. Dokument Any Nogueiry, Erona Davidsona przedstawia historię ucisku wynikającego z rozdziału ras w Republice Południowej Afryki. Za pomocą obrazów i faktów, pokazuje szokujące podobieństwa w prawie i stosowanych instrumentach przemocy pomiędzy dwoma systemami. Prowadzi to do odważnej tezy mówiącej, że o ile w RPA próbowano wprowadzić apartheid, w Izraelu rzeczywiście się to udało. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na palące problemy Palestyny w kontekście systemu apartheidu, wzrastających opresji  Palestyńczyków oraz sytuacji milionów uchodźców palestyńskich.

tytuł oryginalny: Roadmap to Apartheid

reżyseria: Ana Nogueira, Eron Davidson

czas trwania: 94 min. 
produkcja: RPA/USA 2012

MFF Milan 2012: najlepszy montaż
MFF Anchorage 2012: najlepszy dokument


Wszelkie próby określenia Izraela jako kraju systemowego apartheidu spotykają się z ostrą reakcją. Jednak wiele z czołowych postaci walk antysystemowych z RPA, jak Nelson Mandela czy Desmond Tutu, wskazuje na znaczne podobieństwa między dawną polityką rządu RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Dokument przedstawia historię ucisku wynikającego z ‘rozdziału ras’ w Republice Południowej Afryki oraz ukazuje szokujące podobieństwa w prawie i stosowanych instrumentach przemocy pomiędzy dwoma systemami. Autorzy stawiają pytanie, dlaczego państwo południowoafrykańskie spotkało się z miedzynarodowymi sankcjami, a Izrael stosujący analogiczne metody represji, pozostaje bezkarny. Narratorką filmu jest zdobywczyni Nagrody Pulitzera Alice Walker, autorka Koloru purpury.

Mocny i przejmujący film, a zdjęcia rozbiórki domów przywołują najgorsze wspomnienia.abp Desmond Tutu, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla

W sposób wstrzasający rzuca światło na unikatową systemową dyskryminację obecną w Izraelu. Naomi Klein, autorka No Logo