Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
era nowe horyzonty tournée 2011 – przegląd nowohoryzontowych filmów od stycznia do marca w 10 miastach Polski
14 – 20 stycznia
Poznań, Kino Muza
Cieszymy się, że już po raz drugi możemy zaprosić na nowohoryzontowe filmy wszystkich kinomanów, którzy nie przyjechali w tym roku do Wrocławia. Od stycznia 2011 r. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wprowadza do kin w całym kraju filmy 10. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego era nowe horyzonty, które zdaniem jurorów, nowohoryzontowej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.
Zanim filmy te trafią na ekrany kin, wyruszą w podróż w ramach projektu era nowe horyzonty tournée - tygodniowego przeglądu od stycznia do marca, w 10 miastach Polski. W czerwcu 2011 filmy będą wydane na DVD w formie ekskluzywnej kolekcji.
Roman Gutek i zespół mff era nowe horyzonty
www.enh.pl
Filmy 10. edycji mff enh, dystrybuowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty:
HADEWIJCH
Francja 2009, czas trwania: 105 min.
reżyseria i scenariusz: Bruno Dumont
zdjęcia: Yves Cape
występują: Julie Sokolowski, Yassine Salime, David Dewaele, Karl Sarafidis, Brigitte Mayeux-Clerget
nagrody:
IFF Toronto 2009 – nagroda krytyków FIPRESCI
w kinach od 7 stycznia 2011
Główna bohaterka, Céline jest studentką teologii, córką ministra. Jako postulantka w katolickim klasztorze przybiera imię Hadewijch, należące do średniowiecznej flamandzkiej mistyczki i poetki. Poza imieniem łączy je szczególny rodzaj bezgranicznej miłości do Boga – przepełnionej tęsknotą i potrzebą fizycznej bliskości. Jednak Céline – Hadewijch zostaje oddalona z klasztoru. Wraca do Paryża, do arystokratycznego domu i autystycznych rodziców. Ucieka od nich do kościoła, kawiarni, na ulicę, gdzie spotyka chłopaka z podparyskiego blokowiska. Odwiedzając go poznaje jego brata Nassira, który prowadzi spotkania islamskiej wspólnoty. To w nim znajdzie bratnią duszę, jak ona silnie oddaną Bogu, choć rozumiejącą swoją służbę w skrajnie fundamentalistyczny sposób.
SEANSE:
14.01. g.18
15.01 g.20.45
16.01. g.16
WKRACZAJĄC W PUSTKĘ
Enter the Void, Francja/Niemcy/Włochy 2009, czas trwania: 154 min.
reżyseria i scenariusz: Gaspar Noé
zdjęcia: Benoît Debie
muzyka: Thomas Bangalter
występują: Paz de la Huerta, Nathaniel Brown, Cyril Roy, Olly Alexander
nagrody:
Sitges 2009: Special Prize of the Jury, Best Cinematography
w kinach od 21 stycznia 2011
Sensacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, film totalny, kino ery techno. Jego bohaterem jest Oscar, diler narkotyków, który z siostrą Lindą mieszka w Tokio. Rodzeństwo łączy silna więź i traumatyczne wspomnienie wypadku z dzieciństwa. Podczas gdy Linda tańczy przy rurze w nocnym klubie, Oscar oddaje się narkotycznym wizjom. Przełom następuje w dwudziestej minucie filmu, kiedy główny bohater ginie. Od tego momentu śledzimy akcję z perspektywy jego ducha, przenikającego ściany, krążącego nad ulicami Tokio, które w ujęciu Noégo zamienia się w mroczną metropolię grzechu i wyalienowania. Ów halucynogenny trip, działa na zmysły świetlnymi pulsacjami, niemal niezauważalnym montażem, oraz hipnotycznymi jazdami kamery.
SEANSE:
14.01 g.20
15.01 g.18
16.01 g.20
LE QUATTRO VOLTE
Włochy/Niemcy/Szwajcaria 2010, czas trwania: 88 min.
reżyseria i scenariusz: Michelangelo Frammartino
zdjęcia: Andrea Locatelli
występują: Giuseppe Fuda, Bruno Timpano, Nazareno Timpano
nagrody:
10. MFF Era Nowe Horyzonty - Nagroda Publiczności
Filmfest Munich 2010 - CineVision Award
Reykjavík International Film Festival 2010 - Golden Puffin Award oraz nagroda FIPRESCI
Quinzaine des Realizateurs, IFF Cannes 2010 - Europa Cinemas Label dla najlepszego europejskiego filmu oraz Palm Dog Special Jury Award
Motovun Film Festival 2010 - specjalne wyróżnienie Jury oraz nagroda FIPRESCI
Nastro d'argento speciale - nagroda włoskich krytyków
w kinach od 18 lutego 2011
Michelangelo Frammartino opowiada o wiosce w górzystej Kalabrii. Wydaje się, że głównym bohaterem filmu jest stary, schorowany pasterz, który leczy się kurzem zebranym z kościelnej podłogi. Ale pozbawiony dialogu film Frammartino, bohaterem czyni raczej duszę, która przemieszcza się w czasie, zatrzymuje w różnych istotach, roślinach czy przedmiotach. Akcja rozwija się zgodnie z naturalnym kalendarzem, wciąga widzów w krąg zmian, obrzędów, regulowanych odwiecznym cyklem. Film balansuje pomiędzy etnograficznym dokumentem, a filozoficznym esejem o relacji człowieka z naturą.
SEANSE:
15.01 g.16
16.01 g.18
ZWYCZAJNA HISTORIA
Mundane History, Jao Nok Krajok, Tajlandia 2009, czas trwania: 82 min.
reżyseria i scenariusz: Anocha Suwichakornpong
zdjęcia: Ming Kai Leung
muzyka: The Photo Sticker Machine, Furniture
występują: Arkaney Cherkam, Paramej Noiam, Anchana Ponpitakthepkij, Phakpoom Surapongsanuruk, Karuna Looktumthong
nagrody:
10. MFF Era Nowe Horyzonty - Grand Prix dla najlepszego filmu
MFF Rotterdam 2010 - Tiger Award dla najlepszego filmu
Mumbai Film Festival 2010 - najlepszy reżyser
Transilvania International Film Festival 2010 - Lifetime Achievement Award dla najlepszego filmu
w kinach od 11 marca 2011
Nieszczęśliwy wypadek zrujnował wszystkie plany Ake, jest przykuty do łóżka, przerażony, nie znajduje oparcia w zdystansowanym ojcu. Jego status - pochodzi z zamożnej rodziny, rozpoczął studia filmowe - w jednej chwili traci znaczenie. Z podobnym rozczarowaniem zmagał się wynajęty do opieki nad nim pielęgniarz Pun. Chciał zostać pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem, ale brak talentu i okoliczności sprawiły, że jego marzenia okazały się nierealne. Pełen rozpaczy bunt Ake spotyka się z pogodnym spokojem Puna, który utratę złudzeń ma już za sobą. Jego współczująca postawa, oparta na wspólnocie doświadczeń, okaże się ratunkiem i furtką dla refleksji o istocie życia, miłości i wolności.
Ze względu na obecność politycznych podtekstów i sceny nagości film został jako pierwszy w historii tajskiej kinematografii zakwalifikowany przez cenzurę do najwyższej kategorii 20+.
SEANSE:
17.01. g.20
18.01 g.18
I TAK NIE ZALEŻY NAM NA MUZYCE
We Don't Care about Music Anyway, Francja 2009, czas trwania: 80 min.
reżyseria: Cédric Dupire, Gaspard Kuentz
scenariusz: Cédric Dupire, Noa Garcia-Kinasuki, Gaspard Kuentz
zdjęcia: Cédric Dupire
muzyka: Sakamoto Hiromichi, Otomo Yoshihide, Yamakawa Fuyuki, L?K?O, Numb, Saidrum, Umi No Yeah !!, Kirihito
występują: Sakamoto Hiromichi, Otomo Yoshihide, Yamakawa Fuyuki, L?K?O, Numb, Saidrum, Umi No Yeah !!, Kirihito
nagrody:
10. MFF Era Nowe Horyzonty – najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
w kinach od 1 kwietnia 2011
Jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Skreczowanie na gramofonie współgra z obrazem wielkiego złomowiska, rozszerzone techniki instrumentalne na wiolonczeli – ze sklepem z zabawkami, cielesne i alikwotowe medytacje – z ruchem ulicznym.
SEANSE:
17.01 g.18
18.01 g.20
ŁAGODNY POTWÓR - PROJEKT FRANKENSTEIN
Tender Son - The Frankenstein Project, Szelid Termetes - A Frenkenstein Terv
Węgry / Niemcy / Austria 2010, czas trwania: 105 min.
reżyseria: Kornél Mundruczó
scenariusz: Kornél Mundruczó, Yvette Biró
zdjęcia: Matyas Erdely
muzyka: Philipp E. Kumpel, Andreas Moisa, Gyorgy Kurtag, Peter Zombola
występują: Rudolf Frecska, Kornél Mundruczó, Lili Monori, Kitty Csikos
nagrody:
Sarajevo Film Festival 2010 - specjalne wyróżnienie Jury
Filmfest Munich 2010 - specjalne wyróżnienie Jury Arri-Zeiss Award
w kinach od 29 kwietnia 2011
Jeden z ulubieńców nowohoryzontowej publiczności, Kornél Mundruczó powraca z uwspółcześnioną i przewartościowaną wersją Frankensteina Mary Shelley. Wcielając się w postać filmowca, zostaje skonfrontowany z synem, o którego istnieniu nie wiedział. Mundruczó bije się w pierś, przyjmuje odpowiedzialność za swoje dzieło. Jest nim nie tylko nieszczęsny syn, ale też – dość przewrotnie – sztuka sama w sobie. Rozgrywający się w nieprzyjaźnie śnieżnej scenerii, Łagodny potwór... to zabarwione autobiograficznie wyznanie, śmiała próba odpowiedzi na pytanie: czym lub kim jest potwór, którego imieniem odgradzamy się dziś od tego, co nieludzkie, wynaturzone, prymitywne.
SEANSE:
19.01. g.20
20.01 g.18
MAMA
Rosja 2010, czas trwania: 71 min.
reżyseria i scenariusz: Nikolay Renard, Yelena Renard
zdjęcia: Samvel Gandzumian
występują: Ludmila Alyohina, Sergey Nazarov
nagrody:
10. MFF Era Nowe Horyzonty - nagroda krytyków FIPRESCI
w kinach od 13 maja 2011
Oparta na faktach relacja z milczącej egzystencji matki i syna, dwustukilowego olbrzyma, ściśniętych na niewielkiej przestrzeni mieszkania. Niczego nie wiemy o ich przeszłości i dlaczego żyją w ten sposób. Obserwujemy codzienność, składającą się z drobnych czynności, nadopiekuńczość i bezwarunkową miłość matki, zachowanie borykającego się ze swoją tuszą czterdziestolatka.
Statyczność niemych ujęć tworzy iluzję obcowania z filmowym światem w czasie rzeczywistym. Efekt wzmacnia spektakularne oświetlenie, które każe widzowi wejść w sam środek cichego dramatu, gdzie z braku akcji ludzie i przedmioty nabierają fizycznego ciężaru i emocjonalnej powagi.
SEANSE:
19.01. g.18
20.01 g.20