Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
MUZA PIĘCIU ŻYWIOŁÓW - cykl kina japońskiego
28 lutego (poniedziałek), godz. 19.30
HANAMI - KWIAT WIŚNI
reż. Doris Dörrie, Niemcy 2008, 127 min
Im starsze drzewo wiśni, tym więcej ma kwiatów. A człowiek? Dlaczego z wiekiem coraz trudniej nam rozkwitnąć? Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotniejszych. Bo różowo-białe kwiaty to sygnał rozpoczęcia wiosny, a zatem ? symbol życia, siły, młodości, piękna i przebudzenia, ale także ? symbol idei, że życie składa się z wielu etapów i że szybko przemija.
Rudi (Elmar Wepper) i Trudi (Hannelore Elsner) są niczym stare drzewa. Czas rozkwitu ich wieloletniego związku przypadł zapewne na okres wychowywania trójki dzieci. Ale one są już dorosłe. Teraz rytm dni w tym małżeństwie odmierzają małe rytuały ? tak dalekie od pierwotnych znaczeń, że niemal teatralne. On wychodzi do pracy, dzień w dzień w tym samym płaszczu i kapeluszu, z tą samą teczką, w której niesie jabłko, które tradycyjnie wręczyła mu żona i którego on, tradycyjnie, nie zje. Ona czeka na niego z obiadem, pomocną dłonią, która pomoże przy ściąganiu płaszcza, poda ciepłe domowe pantofle.
Nagła śmierć żony uświadamia Rudiemu, że poświęciła ona swoje pasje i marzenia, aby żyć u jego boku i wspierać rodzinę. Teraz to on chciałby zrobić coś dla niej. Mężczyzna wyrusza w podróż do Japonii, gdzie mieszka ich syn Karl (Maximilian Brückner), prowadzący w Tokio zapracowane życie. Karl nie radzi sobie z żałobą. Nie radzi sobie także z ojcem. Przeraża go fakt, że ojciec przywiózł ze sobą ubrania matki, i co gorsza ? zakłada je na siebie. Pod nieobecność syna, Rudi w swetrze żony wyrusza na kolejne wyprawy w nieznany i niezrozumiały labirynt tokijskiej metropolii. Trudi zawsze marzyła o podróży do Japonii ? Rudi spełnia jej marzenie. Dzięki Yu (Aya Irizuki), osiemnastoletniej bezdomnej tancerce Butoh, odkrywa, że żona jest wciąż przy nim, bo jest w nim. Taniec, który dotąd kojarzył się Rudiemu z teatralnością i dziwaczną pozą umożliwia mu kontakt z głęboko ukrywanymi emocjami. I ich ekspresję. Śmierć rozdzieliła go z Trudi, a jednocześnie sprawiła, że stali się sobie bliscy, jak nigdy dotąd...
Wybrane nagrody i festiwale:
2009 - Nagroda Stowarzyszenia Niemieckich Krytyków Filmowych w kategorii "Najlepszy aktor"
2008 - Nominacja do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale
2008 - Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Najlepszy aktor"
2008 - Bawarska Nagroda Filmowa w kategorii "Najlepszy aktor" i "Najlepszy producent"
2008 - Niemieckie Nagrody Filmowe w kategorii "Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej" i "Najlepsze kostiumy" (Złoto) i "Najlepszy film" (Srebro)
Współorganizator: GOKO Restauracja Japońska
Sponsor: Toyota Bońkowscy