![Kino MUZA](https://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/locations-pics/location-39.jpg)
Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
![HUBA -od 24 października](http://www.madeinchicago.pl/var/upload/aktualnosci/huba-plakat-pl569665295/huba-plakat-pl569665295_small.jpg)
reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal | Polska, Wielka Brytania 2013 | 66 min.
Bohaterowie ? stary mężczyzna, kobieta i dziecko ? funkcjonują w cieniu przemysłowego molocha jakim są zakłady azotowe i ograniczają swoje życie do serii pustych rytuałów.
Inkoo Kang, Indiewire.com:
?Huba? wgryza się w odbiorcę. Wychodząc z kina niesiemy ze sobą coś więcej niż zapisane w pamięci obrazy, dźwięki, ujęcia ? ciszę, która huczy, trudne do zdefiniowana emocje, niemal wilgotne kolory.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza:
Tym, co wyróżnia ?Hubę? korzystnie na tle poprzednich filmów Sasnala, jest intensywność i niewinność widzenia, naturalna malarskość kadru, która cechowała niegdyś polskie dokumenty ? Karabasza, Ślesickiego, Kieślowskiego ? których ambicją było ukazanie ?świata nieprzedstawionego?. [?] Jest w tym pewien paradoks, na którym balansuje wizja Sasnalów: odrażająca i piękna równocześnie. Chwilami ? czyste kino, oglądane z nabożeństwem, w nabitej do ostatniego miejsca sali Berlinale. Pod sam koniec dostaliśmy przebłysk innego, fascynującego festiwalu.
Małgorzata Sadowska, Newsweek:
To, co najciekawsze w polskim kinie, nie przychodzi dziś ze szkół filmowych, ale ze świata sztuk wizualnych, czego dowodem ?Huba? ? najnowszy i zarazem najlepszy film Anki i Wilhelma Sasnalów.
Michał Walkiewicz, Filmweb:
Sasnalowie nie uciekają się ani do ironii, ani do przesadnej czułości. I pewnie dlatego ich głos brzmi tak czysto. ?Huba? jest katalogiem wszystkich powstałych po transformacji układów społecznych. Od lekarskiego ?niech siada? i umoralniających dyskusji na temat wychowania dzieci po instytucję rodziny jako taką ze wszystkimi jej cielesnymi i intelektualnymi gorsetami. To świetne, humanistyczne kino [?].