Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




PRZYSTANEK RUMUŃSKIEGO KINA, 3-9 czerwca

PRZYSTANEK RUMUŃSKIEGO KINA

3-9 czerwca


Zobaczymy najlepsze rumuńskie filmy ostatniego roku!


Organizator: Rumuński Instytut Kultury


Bilety: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy.

 

PROGRAM:

 

Piątek, 3 czerwca

19.00 Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę, reż. Florin Şerban, Rumunia/Szwecja, 2010, 94 min.
Silviu za pięć dni wyjdzie z poprawczaka. Jednak te pięć dni zaczyna wydawać się wiecznością, gdy po długiej nieobecności w domu zjawia się matka, by zabrać młodszego brata Silviu. Film był kandydatem Rumunii w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny do Oscara.

 

Sobota, 4 czerwca

19.00 Wtorek po Świętach, reż. Radu Muntean, Rumunia/Mołdawia/Luksemburg 2010, 99 min.
+ Gość specjalny: Mirela Oprişor, aktorka
Paul Hanganu ożenił się z Adrianą dziesięć lat temu. Mają ośmioletnią córkę, Marę. Od kilku miesięcy ma romans z dentystką o imieniu Raluca. Paul z trudem dzieli czas pomiędzy Ralucę, przedświąteczne zakupy i rodzinę. Postanawia więc zabrać córkę do dentystki, tuż przed Bożym Narodzeniem…


21.15 Morgen
, reż. Marian Crişan, Rumunia/Francja/Węgry, 2010, 100 min.
Czterdziestolatek Nelu pracuje jako ochroniarz w supermarkecie w Saloncie, małym miasteczku na granicy rumuńsko-węgierskiej. Dzień za dniem mijają tak samo – wędkowanie o świcie, praca, potem w domu z żoną. Pewnego dnia Nelu wyłowi z rzeki coś innego – Turka próbującego przekroczyć granicę.

 

Niedziela, 5 czerwca

17.00 Autobiografia Nicolae Ceauşescu, reż. Andrei Ujică, Rumunia/Niemcy, 2010, 180 min., dokument
W jaki sposób wyglądałoby życie najbardziej ekscentrycznego dyktatora Europy Wschodniej, opowiedziane przez niego samego? Andrei Ujică, ceniony autor dokumentów, wykorzystał niepublikowane materiały filmowe, aby przedstawić wzlot i upadek „Geniusza Karpat”.

20.15 Medal honorowy, reż. Peter Călin Netzer, Rumunia, 2010, 104 min.
Pewnego dnia Ion, 75 letni Rumun, niezapowiedzianie otrzymuje Medal Honorowy, za jakieś „heroiczne” działania w czasach II Wojny Światowej, które ledwie pamięta. Medal zmusza Ion’a do przemyślenia całego swojego życia. Może nie był cały czas nieudacznikiem. Może jego życie miało sens. Może coś znaczy dla swojej rodziny.

 

Poniedziałek, 6 czerwca

19.00 Kino obwoźne, reż. Titus Muntean, Rumunia/Niemcy, 2009, 100 min.
We wczesnych latach 60-tych obwoźne kino odwiedza odległą siedmiogrodzką wioskę, aby pokazać film propagandowy. To pierwsze zadanie młodego członka partii, Tavi’ego, który stara się ze wszystkich sił, aby zakończyło się ono sukcesem. Wszystko jednak jest przeciw jego zamiarom...

 

Wtorek, 7 czerwca

19.00 Kapitalizm – nasza ulepszona formuła, reż. Alexandru Solomon, Rumunia/Francja/Belgia, 2010, 80 min., dokument
Opisuje drogę od komunizmu ze szpetną twarzą do prawdziwej demokracji rynkowej. A któż lepiej niż zwycięzcy wie, jak wyglądała ta droga? Film przedstawia sylwetki najbogatszych ludzi w Rumunii i próbuje wyjaśnić, co popchnęło ich do tej walki.

 

Środa, 8 czerwca

19.00 Wesele w Besarabii, reż. Napoleon Helmis, Rumunia/Mołdawia/Luksemburg, 2010, 90 min. Młoda para musi zorganizować jednak wesele w Besarabii, żeby zgromadzić pieniądze na zaliczkę na mieszkanie. Okazuje się jednak, że wesele jest świetną okazją do rywalizacji pomiędzy krewnymi młodych, a napięcie rośnie również z powodu różnic w zwyczajach weselnych. Film był kandydatem Mołdawii w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny do Oscara.

 

Czwartek, 9 czerwca

19.00 Aurora, reż. Cristi Puiu, Rumunia/Francja/Szwajcaria/Niemcy, 2010, 181 min.
Mieszkanie w bloku – w kuchni kobieta i mężczyzna rozmawiają o babci Czerwonego Kapturka. Porzucone przyczepy na podwórku. Miasto,  przez które przechodzi mężczyzna z dwiema iglicami do broni. Ma na imię Viorel i 42 lata. Przechodzi przez miasto, z jednego końca na drugi, w sobie tylko znanym celu.

 

 

PATRONAT MEDIALNY: