Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
VI Festiwal Filmów Afryki AfryKamera
27 maja - 2 czerwca
W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „DUMA AFRYKI” - wystarczy przedstawiania kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, tym samym organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postacie w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami.
Obrazem otwierającym Festiwal będzie „Przede wszystkim życie” („Life, Above All”) w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) – wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie „Un Certain Regarde” na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów - poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco.
Dla najmłodszych pokażemy bajki afrykańskie w reżyserii Jean Michel Kibushi.
Recenzja filmu "Kłopotliwa miłość" - tutaj...
Więcej: www.afrykamera.pl
Karnet na 3 seanse: 33 zł.
PROGRAM:
27.05 (piątek)
21.00 – Przede wszystkim życie, reż. Oliver Schmitz (105 min.)
28.05 (sobota)
11.00 – AFROKIDS. Bajki Jean Michel Kibushi wraz z warsztatami dla dzieci (65 min.)
21.15 – Wiedźmy z Gambagi, reż. Yaba Badoe (55 min.) + Moje białe dziecko, reż. Akosua Adoma Owusu (22 min.) oraz Drexciya, reż. Akosua Adoma Owusu (12 min.)
29.05 (niedziela)
21.00 – Miasteczko zwane Descent, reż. Jahmil X.T. Qubeka (105 min.)
30.05 (poniedziałek)
21.00 - Homoseksualność, reż. Porcia Mudavanhu (43 min.) oraz Kłopotliwa miłość, reż. Peter Goldsmid, Zanele Muholi (48 min). Prelekcję poprowadzi Krystian Legierski.
31.05 (wtorek)
19.30 – POKAZ DARMOWY: Sezon pogrzebowy, reż. Matthew Lancit (85 min.) - bezpłatne wejściówki można odbierać godzinę przed seansem w kasie kina.
21.00 – Figurka, reż. Kunye Afolayan (120 min.)
01.06 (środa)
19.30 – Marzenie Elibidi, reż. Kamau Wa Ndung'u, Nick Reding (75 min.)
02.06 (czwartek)
19.30 – Pocztówki z tęczowego narodu, reż. różni (97 min.)
Organizator: Fundacja FilmGRAMM
Patronat honorowy: Grupa Ambasad Afrykańskich
Partnerzy zagraniczni: Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Ambasada Republiki Angoli, Ambasada Republiki Francuskiej, Ambasada Królestwa Maroka, Ambasada Federalnej Republiki Nigerii, Ambasada Republiki Portugalskiej, Ambasada Republiki Południowej Afryki, Instytut Camoes, Instytut Francuski w Warszawie
Partnerzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polska Akcja Humanitarna, Hoop Polska, Nowy Wspaniały Świat, Krytyka Polityczna, Cafe Baobab, Brussels Airlines, Adventure Explorers, Staromiejski Dom Kultury, arabia.pl
Wsparcie: PISF, Marszałek Pomorski
OPISY FILMÓW
Przede wszystkim życie (Life, Above All)
reż. Oliver Schmitz
RPA/Niemcy 2010, 105 min.
Scenariusz: Dennis Foon (Allan Stratton – powieść)
Obsada: Khomotso Manyaka, Keaobaka Makanyane, Harriet Lenabe
Zdjęcia: Bernhard Jasper
Muzyka: Ali N. Askin
Język: sotho (sepedi)
To emocjonalna i dramatyczna opowieść o dwunastoletniej Chandzie, która ma odwagę mówić głośno o problemie, jakim jest AIDS, w społeczności, w której wszyscy milczą i skrywają swoje sekrety. Podczas premiery w Cannes, film nagrodzono 20-minutową owacją na stojąco.
Variety: „Przejmująca historia 12-letniej dziewczynki walczącej z małostkowymi uprzedzeniami w południowoafrykańskiej wiosce (...)”
Festiwale, nagrody:
2010: MFF Cannes; MFF Durban – Najlepszy Film Południowoafrykański
2011: SAFTA – 6 nagród, w tym: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka; Oskary – Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (krótka lista)
AFROKIDS
W programie tegorocznej AfryKamery w ramach programu na Dzień Dziecka zaplanowano specjalne pokazy dla dzieci, rodzin i szkół. W ramach tego bloku, pokażemy cztery bajki afrykańskie dla dzieci, w reżyserii Jean Michel Kibushi, a także propozycję dla młodzieży – Africa United (patrz dział AfroSelekta).
Bajki afrykańskie - Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto - Demokratyczna Republika Konga, 65 min.
O ROPUSZE, KTÓRA ODWIEDZIŁA TEŚCIÓW, 1991 rok, 8 min.
Tradycyjna opowieść Tetela Kasai. W drodze do teściów ropucha napotyka wiele stworzeń. Każde z nich chce towarzyszyć ropusze podczas wizyty. Gdy dociera na miejsce i prosi o podzielenie się posiłkiem, okazuje się, że do jedzenia podano tylko jedną łyżkę...
BIAŁA POMARAŃCZA, 1993 rok, 14 min.
Żona ropuchy musi odnaleźć białą pomarańczę, aby uratować swojego męża. To jedna z opowieści z morałem, o pochodzeniu rzeczy i o cyklu życia.
Powyższe animacje zostały stworzone w oparciu o technikę malowanych papierowych wycinków - są kolorowe oraz przepełnione ponadczasową mądrością ludową.
MUANA MBOKA, 1999 rok, 14 min.
W wielkim afrykańskim mieście dziecko ulicy Muana Mboka, pracuje w supermarkecie dla „szefowej matki”. Osierocony i nieszczęśliwy Muana daje się ponieść marzeniom o sile talizmanu w kształcie żółwia, który podarował mu dziadek. Pewnego dnia Muana ratuje życie ministra, który w podziękowaniu daje mu dużą ilość pieniędzy. Nagroda wzbudza jednak zawiść...
KSIĄŻE LOSENO, 2004 rok, 29 min.
W odległym królestwie, gdzieś w sercu Afryki, król Muakana Kasongo Ka Ngolo poszukuje następcy tronu. Miłość, zazdrość oraz tradycja decydują o losach całego królestwa, a w centrum wydarzeń znajduje się młody książę Loseno.
Animacja wykonana przy pomocy glinianych lalek.
O REŻYSERZE: Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, najbardziej znany na świecie afrykański animator, urodził się w Kongu. Ukończył studia teatralne na Uniwersytecie w Kinshasie, a następnie studia multimedialne w Brukseli. W 1988 roku założył studio animacyjne w Kinszasie, gdzie zaczął produkować własne filmy. Od wielu lat jest prezesem CINAAF, organizacji zajmującej się rozwojem animacji w Afryce. Obecnie pracuje nad pierwszym pełnometrażowym filmem, przy którego produkcji jednym z kluczowych partnerów ma być polskie studio „Se-Ma-For”.
Wiedźmy z Gambagi (The Witches of Gambaga)
scen. i reż. Yaba Badoe
Ghana 2010, 55 min.
Zdjęcia: Darren Hercher, Yao Ladzekpo
Język: angielski,
Dokument przedstawia społeczność kobiet skazanych na życie jako 'wiedźmy' w północnej Ghanie. Władzę opowiadania została przekazana samym kobietom, które przedstawiają nam swoje historie pełne cierpienia, trudów, ale i nadziei.
California Newsreel: „Doskonała analiza sposobu w jaki prześladowane są kobiety, a także bezcenny źródło do zrozumienia, jak można temu zaradzić.”
Festiwale, nagrody:
2011: Sundance, Black MFF Birmingham – Najlepszy Dokument, FESPACO – Najlepszy Dokument (II miejsce)
Pokazywany wraz z krótkimi dokumentami:
Moje białe dziecko (Me Broni Ba), reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2009, 22 min. Lyriczna przypowiastka o kolonialiźmie z punktu widzenia salonów fryzjerskich z Kumasi.
Drexciya, reż. Akosua Adoma Owusu, Ghana 2011, 12 min.
Portret przemijania i zmian z perspektywy opuszczonej pływalni w Akrze. Zainspirowany mitem elektronicznego zespołu z Detroit o nazwie Drexciya.
Miasteczko zwane Descent (A Small Town Called Descent)
scen., zdj. i reż. Jahmil X.T. Qubeka
RPA 2010, 105 min.
Premiera polska
Obsada: Vusi Kunene, Paul Buckby, Fana Mokoena, Hlubi Mboya
Muzyka: Zim Ngqawana
Język: angielski, shona, xhosa, afrikaans
Thriller polityczny utrzymany w stylistyce neo-noir. Po wyjątkowo brutalnym morderstwie dokonanym na Zimbabwejczyku, trzech policjantów Scorpions zostaje wysłanych do odległego miasteczka zwanego Descent.
Mahala: „Niesamowity i szokujący debiut, nawet jeśli momentami sprawia wrażenie zbyt ambitnego przedsięwzięcia.”
Festiwale, nagrody:
2010: MFF Durban
2011: AMAA ('Afrykańskie Oskary') – 6 nominacji, w tym Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser; FESPACO – konkurs główny; MFF Dubai – II miejsce
Homoseksualność (Ungochani)
scen., zdj. i reż. Porcia Mudavanhu
Zimbabwe 2010, 43 min.
Język: angielski, shona
Produkcja niedokończona (wersja wstępna). Młoda reżyserka zafascynowana obsesją władz na temat homoseksualizmu i społecznych tabu w Zimbabwe wyrusza, żeby osobiście poznać życie ludzi będących straszliwym zagrożeniem dla ustroju.
Festiwale, nagrody:
Premiera europejska
Kłopotliwa miłość (Difficult Love)
scen., zdj. i reż. Peter Goldsmid, Zanele Muholi
RPA 2010, 48 min.
Język: angielski, inne
Dokument o życiu i twórczości Zanele Muholi, artystki i fotografki, działającej w Południowej Afryce. Śledzimy jej losy, pasje, obserwujemy podczas pracy i w zaciszu domowym, w towarzystwie partnerki. Film przedstawia też stosunek południowo-afrykańskich krytyków sztuki wobec kontrowersyjnych dzieł artystki, a także sytuację osób homoseksualnych w tym kraju.
Sezon pogrzebowy (Funeral Season)
scen., zdj. i reż. Matthew Lancit
Kanada, Kamerun 2010, 85 min.
Język: angielski
Autor filmu, kanadyjski Żyd, udaje się do Kamerunu w ślad za dziewczyną, w której jest zakochany. Jednak jego uwagę podczas pobytu w Afryce zaczynają zajmować ceremonie pogrzebowe, w które wprowadzają go zaprzyjaźnieni miejscowi przewodnicy. Swoje obserwacje zderza ze wspomnieniami śmierci swoich przodków. To im film ten dedykuje.
Figurka (Araromire)
reż. Kunye Afolayan
Nigeria 2009, 120 min.
Premiera polska
Scenariusz: Kemi Adesoye
Zdjęcia: Yinka Edward
Obsada: Ramsey Nouah, Kunle Afolayan, Omoni Oboli, Funlola Aofiyebi-Raimi, Jide Kosoko
Muzyka: Eilam Hoffman
Język: angielski
Nowe oblicze Nollywood – wysokobudżetowy horror. Film opowiada historię grupy młodych ludzi - nieszczęśliwych i pozbawionych nadziei na lepszy los, która przypadkiem odnajduje figurkę bogini szczęścia i przeznaczenia Araromire. Zgodnie z legendą, każdy kto jej dotknie, zostanie obdarzony siedmioma latami powodzenia...
M2 WEEKLY: „Wielokulturowy i współczesny obraz podkreślający istotę i skutki tradycji, przyjaźni, zdrady czy miłości.”
Festiwale, nagrody:
2010: AMAA („Afrykańskie Oskary) – 5 nagród, w tym Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Aktor, MFF Rotterdam, MF Afrykanski Taryfa
Marzenie Elibidi (Ndoto za Elibidi)
scen. i reż. Kamau Wa Ndung'u, Nick Reding
Kenia 2010, 75 min.
Premiera polska
Zdjęcia: Guy Wilson
Obsada: Eric Wainaina
Muzyka: Juma Williams, Sharleen Njeri, Mercy Wanjiru, Krysteen Savane, Ednah Daisy, Ummul Rajab, Godfrey Ojiambo, Jacquey Nyaminde
Język: angielski, suahili
Film pierwotnie był spektaklem teatralnym specjalnie przygotowanym z myślą o edukowaniu mieszkańców slumsów Nairobi na temat AIDS. Do konwencjonalnie opowiedzianego filmu wmieszane zostały liczne sceny nakręcone podczas rejestracji spektaklu na placu w Kiberze, gdzie widać nie tylko aktorów i ich grę, ale także reakcje widzów na opowiedzianą historię. Marzenie Elibidi koncentruje się wokół kwestii HIV i problemów związanych z akceptacją choroby przez rodzinę, społeczeństwo czy partnerów.
Paperblog.it: "Świetnie pomyślany i znakomicie zrealizowany, gdzie skaczemy z rzeczywistości Nairobi prosto na scenę... i na odwrót."
Festiwale, nagrody:
2010: MFF Zanzibar – Najlepszy Film oraz 3 inne nagrody, Kenijskie Nagrody Filmowe Kalasha – Najlepszy Film oraz 2 inne nagrody
AFROSZORTY
Pocztówki z tęczowego narodu, ok. 97 min.
Mune: Miłość między światami (Mune: Love Between Worlds), reż. Jesca Marisa, RPA 2010, 10 min.
Baśniowy film animowany o ludziach noszących ciężar miast na głowach i szukających miłości.
2011 SAFTA - Najlepsza animacja
W nagrodę (In Return), reż. Zee Ntuli, RPA 2010, 12 min.
Były przestępca, obecnie pracownik ochrony, opowiada klasie pełnej obojętnych wobec wszystkiego uczniów, historię swojego burzliwego życia.
Karoo, reż. Oliver Kohl, Fazila Wahab, RPA 2010, 23 min.
Młodzi, nierozsądni i zakochani, Zoe i Mac wyruszają w mroczną podróż pełną pożądania i przestępstw.
2011: SAFTA - Najlepszy film
Mój brat i popioły (My Brother and the Ashes), reż. Zee Ntuli, RPA 2009, 10 min.
Thulile, po tym, jak jego rodzice zostają brutalnie zamordowani, Thulile przestaje mówić, a swoje bolesne wspomnienia leczy za pomocą pisania.
Spotkanie Tupperware (Tupperware Party), reż. Stacey Howell, RPA 2010, 13 min.
W wirze historycznych zdarzeń lat 70. pani domu, Daphne Swanmore myśli tylko o jednej rzeczy – o jej spotkaniu Tupperware.
Sweetheart, reż. Michael Matthews, RPA 2011, 27 min.
W latach 50. przykładna pani domu czeka na swojego męża i pasierbów na oddalonej od miasta farmie. Gdy nie wracają, kobieta wyrusza w poszukiwaniu rodziny i brnie przez coraz dziwniejsze otoczenie i świat opuszczony przez prawie wszystkich ludzi.