Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO 2013

Tydzień Filmu Niemieckiego 2013

 

Program przeglądu

14-20 października 2013

Program przeglądu:

14.10.2013 godz.19.00

Oy boy, Niemcy 2012, reż.: Jan Ole Gerster, 85 min.

Okraszony świetną jazzową muzyką, czarno-biały debiut Jana Ole Gerstera to portret pokolenia, które znalazło się w martwym punkcie. Studia wyższe i odbyte praktyki nie gwarantują już nie tylko życiowego sukcesu, ale nawet zwykłego zatrudnienia pozwalającego na samodzielną egzystencję. Młodym ludziom wydaje się, że nie mają przed sobą żadnych perspektyw, więc zrezygnowani żyją życiem niebieskich ptaków na koszt rodziny lub społeczeństwa. Film został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez widzów, jak i niemiecką oraz międzynarodową krytykę.

15.10.2013 godz.19.00

Hannah Arendt, Niemcy, Luksemburg, Francja, Izrael 2012, reż. Margarethe von Trotte, 113 min.

Gdy w maju 1960 roku świat obiega wiadomość o porwaniu w Argentynie Adolfa Eichmanna, wysokiego nazistowskiego funkcjonariusza, odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej, Hannah Arendt, wybitna niemiecka filozofka żydowskiego pochodzenia, mieszka z mężem w apartamencie na Manhattanie i prowadzi spokojne życie. Wkrótce media donoszą o planowanym procesie nazisty, który ma się odbyć w Jerozolimie. Arendt bardzo chce być świadkiem tego wydarzenia i zgłasza się do "The New Yorkera" z propozycją współpracy w charakterze korespondentki. Relacjonując kolejne dni przesłuchań, filozofka opisuje Eichmanna jako typowego biurokratę, bezrefleksyjnie wykonującego polecenia, który nigdy nie dostrzegł szerszego kontekstu swojej przerażającej działalności. Prowadzi ją to do sformułowania słynnej tezy o "niedającej się opisać i zrozumieć banalności zła". Takie stwierdzenie jest czymś zaskakującym dla współczesnych, w tym dla wielu przyjaciół Arendt, którzy źle interpretując jej słowa, posuwają się nie tylko do zarzutów, że broni odpowiedzialnego za Holokaust potwora, ale też grożą jej śmiercią czy pozbawieniem wykładów na uniwersytecie.

16.10.2013 godz.18.00

Dzisiaj jestem blondynką (Heute bin ich blond), Niemcy 2013, reż. Marc Rothemund, 115 min.

Film Marca Rothermunda, znanego m.in. jako reżyser Sophie Scholl - ostatnie dni, powstał w oparciu o bestsellerową książkę holenderskiej studentki Sophie van der Stap, która w 2005 roku zachorowała na bardzo rzadką odmianę raka płuc. Swoją niecodzienną walkę z chorobą opisywała na blogu, który później, już po szczęśliwym zakończeniu chemioterapii, wydała w formie pamiętnika.

17.10.2013 godz.18.15

This Ain’t California , Niemcy 2011/2012, reż. Martin Persiel, 90 min.

Trzej przyjaciele Nico, Dirk i Denis to zapaleni deskorolkowcy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że historia ich miłości do deskorolki zaczyna się w połowie lat 80. na prowincji, w byłej NRD. Od momentu, w którym po raz pierwszy próbują jazdy na zdobytej na zachodzie desce, poprzez przeprowadzkę do Berlina, pierwsze zawody Euroskate w Pradze w 1988 roku i kolejne niemiecko-niemieckie przy murze, jeszcze przed jego upadkiem, obserwujemy jak wspólna pasja buduje przyjaźń, jak rodzi się polityczna świadomość i pragnienie wolności, której symbolem dla trójki protagonistów jest właśnie deskorolka. Film jest także opowieścią o specyficznej młodzieżowej subkulturze w NRD, która na swój sposób próbowała przeciwstawić się powszechnie obowiązującym rygorom i dozwolonym formom spędzania wolnego czasu.

18.10.2013 godz.18.00

Silvi, Niemcy 2013, reż. Nico Sommer, 97 min.

Silvi, bohaterka debiutu Nico Sommera dobiega pięćdziesiątki. Zupełnie nieoczekiwanie, po 30 latach małżeństwa, odchodzi od niej maż. Ustabilizowane, choć nieekscytujące życie, z którego była całkiem zadowolona, legło w gruzach. Bezradna, samotna i tęskniąca za bliskością zaczyna szukać nowych partnerów. Bez doświadczenia na tym polu, posiłkując się ogłoszeniami towarzyskimi, trafia na różnych osobników płci męskiej, a spotkania te odkrywają przed nią nieznane obszary życia intymnego: anonimowy seks, romantyczne sceny, sado-masochistychne zabawy. Spotkanie z każdym nowym mężczyzną polega na spełnianiu jego zachcianek i erotycznych fantazji. O potrzebach Silvi żaden z nich nawet nie pomyśli. Emocjonalny chaos, w jaki popada bohaterka i kolejne gorzkie doświadczenia, jakie przeżywa, nie załamują jej jednak. Silvi wydaje się być na nie odporna.

19.10.2012 godz.18.00

Kadysz dla przyjaciela (Kaddisch für einen Freund), Niemcy 2011, reż. Leo Khasin, 94 min

W berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, w jednym z bloków mieszka rodzina palestyńskich uchodźców z Libanu. 14-letni Ali, który chciałby dołączyć do lokalnego gangu złożonego z młodych imigrantów, poddany zostaje próbie: ma wziąć udział we włamaniu do mieszkania swojego 84-letniego sąsiada, rosyjskiego Żyda. Przyłapana na gorącym uczynku grupa rozpierzcha się szybko, a jedyną osobą rozpoznaną przez poszkodowanego jest Ali. Aleksander Zamskoy zgłasza fakt napadu i dewastacji mieszkania na policję i wskazuje sprawcę, co skutkuje groźbą deportacji całej rodziny młodego Palestyńczyka. Jego ojciec, aby udobruchać sąsiada i skłonić go do wycofania oskarżenia, proponuje przeprosiny i pomoc Alego w remoncie mieszkania.

20.10.2012 godz.18.00

Weekend (Das Wochenende), Niemcy 2012, reż. Nina Grosse, 97 min.

Inga, agentka literacka, prowadząca uporządkowane życie klasy średniej, zostaje zaproszona na weekend do swojej dawnej koleżanki. Okazja do spotkania jest wyjątkowa: po 18 latach z więzienia wychodzi jej brat, Jens, kiedyś członek RAFu, dawny ukochany Ingi i ojciec jej starszego syna. Inga nie ma ochoty na odnowienie starej znajomości, ulega jednak namowom męża i przyjmuje zaproszenie. Wśród gości znalazł się jeszcze ich dawny kolega, przed laty podobnie jak oni mocno zaangażowany politycznie.

 

Bilety: 10 zł
Karnet na 3 filmy: 24 zł
Nie przyjmujemy rezerwacji.
Bilety dostępna w kasie kina Muza i na www.bilety24.pl od 1 października.

Organizatorzy:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Dom Norymberski w Krakowie

Kino Muza w Poznaniu

Sponsorzy i partnerzy

Instytut Goethego w Krakowie

German Films