Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




2. Festiwal Kultury Komiksowej LIGATURA, 1 - 4 czerwca

2. Międzynarodowy festiwal kultury komiksowej LIGATURA w Kinie Muza i Muza Art Cafe

www.ligatura.eu

 

1 czerwca, godz. 20.30 Muza Art Cafe

Wernisaż prac konkursowych z międzynarodowego konkursu na komiks bez słów SILENCE. Wstęp wolny.

 

1 czerwca, godz. 21.00

-rozstrzygnięcie konkursu ABECEDEX na komiks przeznaczony dla dzieci i młodzieży (jury: David Böhm, Sylwia Chutnik, Sebastian Frąckiewicz, Zuzanna Hadryś, Lucie Lomová)

- COMIC BOOK CONFIDENTIAL ( Prywatna księga komiksu)

Reżyser: Ron Mann, 1988, 90 min.

Pełnometrażowy dokument  portretujący dwudziestu dwóch  najbardziej znaczących artystów tworzących komiksy, powieści graficzne i strip-art w Ameryce Północnej.

Comic Book Confidential dostarcza odpowiedzi na egzystencjalne pytanie dwudziestego wieku, po raz pierwszy zadane przez Zippy the Pinhead: "Czy jeszcze się dobrze bawimy?"

 

2 czerwca, godz. 21.00

Przegląd filmów Janka Kozy - Prościej się nie da - 14 filmów jednego z najciekawszych polskich twórców niezależnych. Podczas przeglądu zostaną pokazane min. klipy do utworów takich kapel jak Pustki, Kroje, Phisical Love. Janek Koza - rysownik ("Przekrój", "Polityka") autor komiksów i filmów animowanych. Czas 48 min.

Zakazany owoc #6
Szósty numer słynnego, undergroundowego komiksu autorstwa Dariusza „Pały” Palinowskiego, pod tytułem Zakazany owoc. Tyle, że w wersji filmowej. Sex, śmierć, antyklerykalizm, rozrywka - a to wszystko w pełnometrażowym filmie dokumentalnym.

Le Kolektiff Negatif (Piotr Buratyński, Michał Kowalski, Dawid Śmigielski).Czas 83 min.

 

 

3 czerwca, godz. 21.00

Obrazy z Fabryki Śmierci

Reżyseria i scenariusz: Małgorzata Imielska, 43 min.

Film dokumentalny „Obrazy z Fabryki Śmierci” to opowieść o obrazach i rysunkach tworzonych w obozie koncentracyjnym KL. Auschwitz. To próba poszukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wielu więźniów ryzykowało życiem, żeby na kartce papieru zachować ślad tego, jak wyglądał poranny apel czy selekcja żydowskich transportów. Albo komora gazowa...
Dlaczego rysowali portrety swojego kolegi współwięźnia? Czy chcieli, żeby pozostało po nich ich własne świadectwo?
Inna grupa obrazów powstających w obozie koncentracyjnym to były pejzaże albo nawet kolorowe bajki dla dzieci. Czy jest to wyraz potrzeby piękna? Mimo wszystko piękna? I tęsknoty za domem? Bohaterami filmu „Obrazy z Fabryki Śmierci” są dawni więźniowie Auschwitz i Birkenau, a także pracownicy dzisiejszego Muzeum mieszczącego się na terenie
dawnego obozu.

 

4 czerwca, godz. 17.30

- COMIC BOOK CONFIDENTIAL ( Prywatna księga komiksu)

 

 

Bilety: 15 zł.