Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
WARTOSTRADA FILMOWA
Short Waves Festival wpływa na Wielkopolskę
WARTOSTRADA FILMOWA to projekt serii pokazów krótkiego kina połączonych z panelami lub prelekcjami dyskusyjnymi w 5 miastach Wielkopolski leżących nad Wartą: Koninie, Obornikach, Poznaniu, Śremie i Puszczykowie. Przewodnim tematem filmów, prelekcji i dyskusji jest woda jako źródło inspiracji.
Podczas pokazów prezentujemy wodę w swobodnej roli źródła jakości artystycznej dzieł filmowych, w trakcie prelekcji lub dyskusji z kolei rozmawiamy o roli wody, związanej z nią przyrody i infrastruktury jako elementów wpływających na jakość życia w mieście.
W programie filmowym znajdują się 2 międzynarodowe – przygotowane we współpracy z London Short Film Festival i Brest European Short Film Festival - oraz 1 polski zestaw krótkich filmów, wyselekcjonowany z zasobów Short Waves Festival. Prelekcje i panele dyskusyjne będą zaś moderowane i przeprowadzane we współudziale przedstawicieli Partnerstwa Na Rzecz Warty, wspólnej inicjatywy miasta Poznań oraz firm: KurperCompagnos, DHV i SwedeCenter. W każdym z miast leżących na trasie WARTOSTRADY FILMOWEJ odbędzie się co najmniej 1 pokaz filmowy oraz prelekcja lub panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, przedstawicieli lokalnych samorządów, animatorów kultury oraz mieszkańców.
06.11.2014, godz. 17.00
RAZ NA WODZIE, RAZ POD WODĄ
program polski + prelekcja
Kurator programu: Szymon Stemplewski, dyrektor Short Waves Festival
Co naprawdę dzieje się na arenie rzeczywistości bieszczadzkiej? Czy dzieci-ryby mają głos? Jak skonstruować swój przydomowy ocean? Czy miłość nad morzem jednak udać się może? Wiele pytań kryje się w tym zestawie polskich krótkich filmów, a najprawdopodobniej jeszcze więcej odpowiedzi.
Program:
Arena, reż. Martin Rath
Film fabularny / 2013 / 23 min.
Młody autostopowicz zostaje przygarnięty przez Bieszczadników. Zafascynowany charyzmą ludzi i dzikością miejsca postanawia poddać się próbie i w ten sposób ukonstytuować swoją obecność w górach. Pozostaje tylko pytanie, przed kim powinniśmy udowodnić naszą siłę?
Morze, reż. Zofia Dąbrowska
Animacja / 2013 / 5 min.
Krótka opowieść o tym, czego czasem nie widzimy, a co może istnieć naprawdę.
Isla, reż. Małgorzata Grygierczyk
Film eksperymentalny / 2011 / 1 min.
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.
Ziegenort, reż. Tomasz Popakul
Animacja / 2013 / 20 min.
Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.
Penne God – SzaZa, reż. Maciej Puczyński, Karolina Karwan, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Piotr Szamburski
Teledysk / 2009 / 5 min.
"Muzyka płynie", mówimy. Ale - w basenie? Zobaczcie, jak w teledysku grupy SzaZa odrealniona, podwodna przestrzeń powoli napełnia się dźwiękami i... elementami wyposażenia wnętrz.
Jak głęboki jest ocean?, reż. Filip Syczyński
Film fabularny / 2013 / 29 min.
Marek budzi się w brzuchu potężnego wieloryba. Co więcej, spotyka on tam wszystkie osoby, które tak kochał za życia: żonę, którą dawno temu pochłonęło morze oraz szalonego ojca, który chce, by nazywano go Królem Oceanów! Oprócz nich są i inni, nie mniej charyzmatyczni mieszkańcy potężnego ssaka, wszyscy ciekawi sposobu w jaki Marek do nich dołączył. A jak się tam dostał?
Łączny czas: 83 min.