Kino MUZA
Adres: Św. Marcin 30
Poznań
Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.
ROMAN POLAŃSKI - MOJE ŻYCIE
Wielka Brytania 2011
W KILKU SŁOWACH:
Prezentujemy państwu film, w którym Roman Polański podczas rozmowy z Andrew Braunsbergiem, współpracownikiem, producentem filmowym i wieloletnim przyjacielem, szczerze opowiada o barwnym, złożonym życiu i niezwykłej karierze.
Moje życie jest jak sinusoida, są życiorysy proste. Nie wiem co jest lepsze… Może na skutek wszystkich nieszczęść, które mnie spotkały, potrafię dziś bardziej docenić szczęśliwe chwile? Czy to, co jest teraz wydarzyłoby się, bez tego, co było wcześniej?
Roman Polański, fragment filmu
SYNOPSIS:
Film „Roman Polański: moje życie” to wyjątkowa opowieść o życiu reżysera. Początek tej filmowej podróży to powrót do okresu dzieciństwa spędzonego w krakowskim getcie, pierwsze zrobione w Polsce filmy, następnie wyjazd z ojczyzny, kulisy kariery w Europie i w Ameryce, wreszcie, moment uhonorowania pracy reżysera najważniejszym filmowym wyróżnieniem, czyli Oscarem za „Pianistę”. Roman Polański nie unika trudnych tematów, na jego życiorys składają się tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w Los Angeles: morderstwo ciężarnej żony Sharon Tate, kontrowersje dotyczące aresztowania reżysera w 1977 roku, i o tym też jest ta historia. Dramaturgię i przebieg opowieści Romana Polańskiego naturalnie wytycza chronologia zdarzeń z jego biografii, film zamykają wątki teraźniejsze, małżeństwo z aktorką Emmanuelle Seigner, obecne życie i praca we Francji.
Rozmowy Romana Polańskiego i Andrew Braunsberga zostały zarejestrowane w domu reżysera w szwajcarskim kurorcie Gstaad, w trudnym dla filmowca okresie, kiedy odbywał kilkumiesięczny areszt domowy. Do jego zatrzymania doszło w 2009 roku podczas wyjazdu reżysera na Festiwal Filmowy do Zurichu.
Wypowiadanym w filmie słowom towarzyszą skrupulatnie wybrane obrazy. Opowieść Romana Polańskiego, jego konwersacje z przyjacielem, zostały zilustrowane scenami i fragmentami filmów reżysera, nowymi, specjalnie nagranymi materiałami filmowymi, materiałami prasowymi, zdjęciami pochodzącymi z sesji fotograficznych i z archiwum reżysera oraz dokumentami z różnych okresów jego życia. Wszystko to współtworzy swoistą intymną kronikę życia Romana Polańskiego.
Film będzie z pewnością zaskoczeniem dla wszystkich. „Roman Polański: moje życie” jest bestsellerową, osobistą opowieścią reżysera o sobie i swoim niesamowitym życiu. Mówi on o rzeczach, o których mało kto odważyłby się powiedzieć przed kamerą i robi to w sposób niezwykle poruszający i wzruszający. Piękny, wyjątkowy film, spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych często emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życiorysu. Roman Polański odbywając areszt w Szwajcarii zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela. Wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych, trudnych przeżyć. Reżyser wraca do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Po raz pierwszy Roman Polański rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób. Powstał niezwykły filmowy portret, który nikogo nie pozostawi obojętnym.
Film biograficzny „Roman Polański: moje życie” miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Zurichu w 2011 roku.