Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




DNI FILMU DUŃSKIEGO

DNI FILMU DUŃSKIEGO

24 - 27 maja 2012

 

PROGRAM

 

czwartek 24 maja - bilety 5 zł

15:30 PRZYTUL MNIE

17:00 RODZINA

19:00 TANIEC Z REGITZE

20:30 EUROPA

22:30 W LEPSZYM ŚWIECIE

piątek 25 maja

19:00 JĄDRO WIECZNOŚCI (bilety 10 zł)

sobota 26 maja

17:15 UCZTA BABETTE (bilety 10 zł)

niedziela 27 maja

14:00 NIEDZIELA W PIEKLE (bilety 10 zł)

 

OPISY FILMÓW

Rodzina

( En Familie, reż. Pernille Fischer Christensen, DRAMAT, 2010, 104 min)

Ditte ma wspaniałą rodzinę, ukochanego chłopaka i poukładane życie zawodowe, gdy nagle dostaje propozycję wymarzonej pracy w Nowym Jorku. Reprezentuje najmłodsze pokolenie słynnego rodu piekarzy Rheinwald. Kiedy jej ojciec zaczyna poważnie chorować, Ditte musi podjąć ciężką decyzję: realizować marzenia czy spełnić wolę ojca. „Rodzina” to poruszająca opowieść o decyzjach, które mają wpływ na całe nasze życie.

2010 – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (Fipresci) za Najlepszy Film

2010 – MFF w Berlinie – Złoty Niedźwiedź (nominacja)

 

Taniec z Regitze

(Dansen med Regitze, reż. Kaspar Rostrup, DRAMAT, 1989, 87 min)

Adaptacja powieści Marthy Christensen.

Karl jest cichym indywidualistą, jego żona Regitze to porywająca i żywiołowa  osoba. On wspomina wspólne chwile: miłość od pierwszego wejrzenia i pierwszy wspólny taniec, narodziny syna a także walkę z teściową o prawo do własnych decyzji. W tle widzimy zmieniający się świat. Kolejne wyzwania piętrzą się przed parą kochających się lecz zupełnie różnych bohaterów. Los czyha na ich szczęście.

 

Europa

(Europa, reż. Lars von Trier, DRAMAT, 1991, 113 min)

Rok 1945, tuż po kapitulacji Niemiec, Leo, młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia, chce pomóc swojej starej ojczyźnie, zatrudnia się jako konduktor wagonów sypialnych w Zentropa Express. Wkrótce odkrywa, że zamienia się w zwykłego pionka w grze między elitą władzy a zepchniętymi do podziemia nazistami.

(Nagroda Specjalna Jury za Wkład Artystyczny oraz nagroda Grand Prix du Jury na festiwalu Cannes 1991).

 

Uczta Babette

(Babettes gæstebud, reż. Gabriel Axel, KOMEDIODRAMAT, 1987, 103 min)

Znawczyni wykwintnej kuchni Babette ucieka z Francji pogrążonej w walkach rewolucyjnych Paryskiej Komuny w 1871 roku. Dostaje posadę w małej, biednej wiosce rybackiej na dalekiej Północy. Zajmuje się domem dwóch surowych i religijnych sióstr, według których jedzenie czegokolwiek poza owsianką to urągający Bogu zbytek. Gdy Babette nagle otrzymuje więcej pieniędzy, postanawia zorganizować dla zszokowanych mieszkańców purytańskiej wioski wspaniałą ucztę.

1988 Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny

1989  BAFTA - Najlepszy film nieanglojęzyczny

1989 Nagroda Jury Ekumenicznego na Festiwalu w Cannes

 

Niedziela w piekle

(En forårsdag i helvede, reż. Jørgen Leth, DOKUMENTALNY, 1977, 111 min)

Trasa klasycznego wyścigu rowerowego Paryż-Roubaix jest jedną z najtrudniejszych, a wyścig trwa zaledwie jeden dzień. Widzowie oglądają znanych na całym świecie kolarzy, począwszy od porannych przygotowań na obrzeżach Paryża, aż do mety w Roubaix, gdzie sportowcy po zakończonym wyścigu biorą prysznic. Kamery ustawione na całej trasie, pozwalają widzowi w bardzo szczegółowy sposób prześledzić wszystkie ruchy  i gesty sportowców. Mimo oszczędności formy i komentarza, widzimy wyraźnie, co decyduje o zwycięstwie i jak smakuje porażka.

 

Jądro wieczności

(Into Eternity, reż. Michael Madsen, DOKUMENTALNY, 2010, 75 min.)

W Finlandii powstaje pierwszy na świecie system ogromnych, wykutych w litej skale, podziemnych tuneli, gdzie mają być składowane radioaktywne odpady niebezpieczne dla wszelkich żywych istot. Muszą pozostać nietknięte przez co najmniej 100 000 lat. Po umieszczeniu tam odpadów obiekt ma zostać na zawsze zamknięty. Ale czy jesteśmy w stanie uchronić kolejne pokolenia przed tym niebezpieczeństwem? Co zrobić, by nasi potomkowie nie myśleli, że w podziemiach ukryte są „mistyczne skarby” poprzedniej epoki? Czy zrozumieją nasz język i nasze symbole? Czy poszanują instrukcje, jakie im pozostawimy?

 

W lepszym świecie

(Hævnen, reż. Susanne Bier, DRAMAT, 2010, 120min )

Po śmierci matki rozgoryczony Christian wraca do Danii. W nowej szkole poznaje wyśmiewanego przez kolegów Eliasa. Ponieważ Christian gardzi ludźmi, którzy łatwo się poddają, planuje zemstę. Od kiedy chłopcy zaprzyjaźniają się, losy obu rodzin splatają się nieodwracalnie. Historia  dzieci jest tłem dla problemów dorosłych. W życiu tuż obok przyjaźni i miłości czyhają na ludzi przemoc, zbrodnia i kłamstwo. Pojęcia dziecięcej niewinności, a także dobra i zła, nabierają zupełnie innego znaczenia.

2011 Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny

2011 Złote Globy - Najlepszy film zagraniczny