Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




BABSKA MUZA - dokumenty o kobietach w świecie sztuki

Cykl Babska Muza powstał w 2007 roku, aby prezentować kino tworzone przez kobiety lub filmy opowiadające o kobietach. Od początku założeniem była otwartość również na męską część widowni – na seansach cyklu przeważają kobiety, jednak nie brakuje też mężczyzn!

Na wiosnę tego roku przygotowaliśmy specjalny program – pokazy dokumentów o artystkach, które wstrząsnęły światem sztuki. Uważamy, że warto rzucić światło na twórcze kobiety, a filmy, które zaprezentujemy, nie są dostępne w Polsce, zatem seanse te będą wyjątkowymi wydarzeniami!

Organizacja: Kino Muza i Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD

Patronat: No Women No Art

 

PROGRAM

29 maja godz.17.00

GUERRILLAS IN OUR MIDST oraz WOMANHOUSE

 

OPISY FILMÓW

 

WOMANHOUSE oraz GUERRILLAS IN OUR MIDST

WOMANHOUSE

Reż. Johanna Demetrakas, USA 1974, 47 min.

WOMANHOUSE to historyczny film dokumentalny o jednym z najważniejszych feministycznych wydarzeń kulturalnych 1970 roku. Judy Chicago (najbardziej znana jako twórczyni Dinner Party) i Miriam Shapiro wynajęły starą willi w Hollywood i każdy z jej 17 pokoi oddały w ręce innej kobiety. "WOMANHOUSE” to fascynujące spojrzenie na historię feminizmu, jego recepcji w 1970 roku i ciągle ważny związek pomiędzy sztuką a przemianami społecznymi.

GUERRILLAS IN OUR MIDST

Reż. Amy Harrison, USA 1992, 35 min.

Film “Guerrillas in Our Midst” prezentuje interesujące poszukiwania, jakie odbywały się w komercyjnym świecie sztuki podczas boomu w latach 80-tych oraz przywołuje działalność Guerrilla Girls. Film zawiera wywiady z kluczowymi postaciami ze świata artystycznego Manhattanu, organizatorami rekordowych aukcji dzieł sztuki i najważniejszych wernisaży oraz rozmowy z Guerrilla Girls.

Guerrilla Girls to grupa artystyczna, która powstała w Nowym Jorku w 1985 r. Składa się z samych kobiet, a jej członkinie pozostają anonimowe, występując publicznie w maskach  i posługując się nazwiskami znanych zmarłych artystek. Twórczość grupy realizuje się w drukach, plakatach, kolażu, ulotkach, fotomontażach, książkach, akcjach ulicznych, wykładach, happeningach. Istotnym elementem ich prac są manifesty i hasła, których częstym kontekstem jest sytuacja kobiet, wizerunek kobiety w kulturze. Ich wypowiedzi cechuje poczucie humoru i dystans. Wystąpienia grupy są też grą z konwencją sztuki. W działalność Guerrilla Girls zaangażowanych było około 100 artystek. Artystki prezentowały swoje prace i występowały w najważniejszych centrach i muzeach sztuki.