Multikino 51
Adres: Królowej Jadwigi 51
Poznań
Codziennie, na całym świecie, olbrzymie ilości wysokoradioaktywnych odpadów, powstałych w procesie produkcji energii nuklearnej, lokowane są w tymczasowych magazynach, w których podlegają naturalnemu rozkładowi. W Finlandii nazywa się je „onkalo”. W pierwszym i największym na świecie fińskim magazynie radioaktywne odpady lokowane są w podziemnych tunelach, które muszą przetrwać czasy, jakich nie przetrwała jeszcze żadna wzniesiona przez człowieka budowla. Proces dezaktywacji odpadów nuklearnych trwa bowiem aż 100 000 lat.
Obecnie na świecie istnieje około 250 000 ton odpadów atomowych. Po ich zeskładowaniu zostaną zamknięte i zabezpieczone w zapełnionych po brzegi specjalnych magazynach. Jądro ciemności pokazuje jeden z nich. Reżyser dokumentuje powstanie kolejnego poziomu podziemnego składu. Z wyraźną fascynacją, ale i obawą, pokazuje głębszy i z pozoru nieoczywisty wymiar tego, co teraz tak usilnie staramy się ukryć pod ziemią. Czy mamy pewność, że za kilkadziesiąt lat w tak niestabilnym, jak nasz, świecie to miejsce będzie tak samo bezpieczne jak dziś? Czy w ogóle potrafimy nad nim zapanować? Czy w obliczu tak częstych obecnie katastrof, klęsk żywiołowych i wojen magazyn nie ulegnie zapomnieniu, aby następnie dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie? I wreszcie kto go odkopie? Bo być może za 100 000 lat nie będzie już istniał gatunek ludzki.
Jądro ciemności pozbawione jest taniej demagogii. Nie jest krytyką bezmyślnej eksploatacji przemysłu nuklearnego. To raczej rodzaj dokumentalnego filozoficznego poematu, skłaniającego do refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości, a przede wszystkim na temat tego, dokąd zmierza współczesny świat. Czy przyszłe pokolenia zrozumieją intencje, którymi kieruje się współczesny człowiek w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i światu?