DNI BRNA w Poznaniu
Program obchodów Poznań – Brno
19 października – Konferencja pt.: “Na styku kultury polskiej i czeskiej: dziedzictwo, kontynuacje, inspiracje”.
g. 9.00-13.15 – Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu (Pl. Wolności 19, sala 5),
g. 14.30-17.30 – Instytut Filologii Słowiańskiej UAM (ul. A. Fredry 10, sala im. W. Kuraszkiewicza)
Konferencji towarzyszy kiermasz książek slawistycznych.
Wystawa prac plastycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej Husova 17 powstałych w ramach projektu realizowanego we współpracy z Muzeum Miasta Brna pt. “Brno: droga do poznania miasta”. Celem projektu było wykorzystanie dziedzictwa kulturowo-historycznego w kształceniu. W czasie wernisażu młodzież ze Szkoły Podstawowej Husova z Brna opowie o projekcie.
Wernisaż: 19 2011, g. 15.00 – Dom Bretanii, Stary Rynek 37.
Wieczór autorski z Renatą Puzlacher-Buchtovą – cieszynianką, obecnie mieszkającą w Brnie, poetką, autorką tekstów piosenek oraz adaptacji sztuk teatralnych, tłumaczką i publicystką.
19 października 2011, g. 18.00 – Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu (pl. Wolności 19).
Panel dyskusyjny “Poznań i Brno – miasta przedsiębiorców”.
Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń i “dobrych praktyk” w dziedzinie wspierania przedsiębiorczości i inwestycji w Poznaniu i w Brnie.
20 października g. 14.00 – Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17.
Wystawa fotografii architektury Brna, autorstwa Libora Teplego – “Pod znakiem modernizmu”.
Wernisaż: 20 października 2011, g. 18.30. – Hol Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.
Wystawa będzie prezentowana do 15 grudnia br.
Libor Teplý (urodzony w 1955 roku w Brnie) ukończył liceum w Pradze, Akademię Rolniczą w Brnie oraz Instytut Fotografii Twórczej w Opawie. Od 1991 r. pracuje w wolnym zawodzie jako artysta fotografik, w latach 1990-2010 zorganizował ponad trzydzieści autorskich wystaw fotografii. W ramach swoich wystaw przedstawia zazwyczaj wolną twórczość fotograficzną poświęconą całościom tematycznym -Ciemność i światło, Porządek i wolność, a po roku 2005 – O dobru, złu i nadziei. Niektóre z ostatnich wystaw Libora Teplego obejmują także wybór zdjęć z jego albumów autorskich, których, od roku 2000, wydał już siedemnaście. Do tego typu wystaw należy także wystawa “Pod znakiem modernizmu”, która prezentuje wybór fotografii z albumu pod tym samym tytułem. Album “Pod znakiem modernizmu” poświęcony jest brneńskiej architekturze XX i XXI wieku. By włączyć wystawę “Pod znakiem modernizmu” w szerszy kontekst historyczny, uzupełniono ją kilkoma zdjęciami ważnych budowli pochodzących z wcześniejszych okresów historycznych. W swoich fotografiach konkretnych obiektów architektury Libor Teplý stara się oddać obraz epoki, w której dana budowla powstała. Zbiór wystawianych prac umożliwia zwiedzającemu zastanowienie się nad tym, jakie epoki historyczne wywarły istotny wpływ na miasto w kontekście rozwoju europejskiej cywilizacji zachodniej.
Projekcje filmów czeskich inspirowanych Morawami, które będą emitowane w ramach akcji “Nieprzyzwoicie tani czwartek”.
Informacje: http://www.kinomuza.pl/
III Europejski Festiwal Kultur Regionów Europy-Morawy.
20-22.X. 2011
Dom Bretanii w Poznaniu zaprasza na III Europejski Festiwal Kultur Regionów Europy, który w tym roku poświęcony jest Morawom. Festiwal ma na celu prezentację bogactwa i wyjątkowości kultury europejskich regionów.
Natomiast osoby odwiedzające w dniach 19-22.10.2011 r. Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon będą miały możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną Brna prezentowaną na stoisku Republiki Czeskiej.