Różne miejsca w mieście

Adres: Poznań
Poznań

Różne miejsca w mieście - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 11.01.2012 - start godzina 01:00

XV Dni Judaizmu



11 stycznia, środa
„Walczyłeś z Bogiem i zwyciężyłeś” – debata biskupa z rabinem – Stanisław Gądecki Arcybiskup Poznański i Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski
Prowadzenie: Barbara Sułek-Kowalska (Warszawa)
Spotkaniu towarzyszyła będzie prezentacja obrazu Andrzeja Okińczyca „Jan Paweł II” z kolekcji Fundacji Signum
Ratusz. Sala Odrodzenia, g. 12.00

12 stycznia, czwartek
Wystawa: „Judaizm dawniej i dziś”
Biblioteka Raczyńskich, ul. Święty Marcin 65, g. 12.00

Na wystawie będzie można zobaczyć książki ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz z kolekcji prywatnej na temat judaizmu, wiary, obrzędów i symboli. Egzemplarze Talmudu, Torę i Zohar oraz modlitewniki i leksykony, a także pergaminowy fragment zwoju Tory. Wystawę uświetnią też inne eksponaty, wśród których znajdą się: oryginalne kipa, tałes, talit oraz filakterie. Napisy objaśniające będą dwujęzyczne: polskie i hebrajskie.

13 stycznia, piątek
Zvi Kolitz, „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”
Monodram w wykonaniu Sławomira Hollanda (Teatr Ateneum, Warszawa)

ODK Pod Lipami, g. 19.00, cena biletu: 15 zł

Opowiadanie Josela Rakowera rozmowa z Bogiem ma formę wyznania spisanego przez Żyda z warszawskiego getta tuż przed jego ostateczną likwidacją. Josel Rakower opowiada o utracie swoich bliskich i zagładzie getta, próbuje zrozumieć metafizyczny sens tych wydarzeń i postawę Boga wobec Zagłady. Dochodzi do kontrowersyjnych wniosków. Według niego Jahwe jest Bogiem zemsty – pomści zgładzonych, wymierzając zbrodniarzom ostateczną sprawiedliwość. Jeszcze większą karę powinni jednak – zdaniem Josela – ponieść, którzy zachowali milczenie wobec zbrodni.

Z kontrowersyjnymi tezami Rakowera trudno dyskutować. Jak pisze Artur Kuć, tłumacz Kolitza, „wyjmując talmudyczną frazę z kontekstu, Rakower dokonuje śmiałej i egzegetycznie nieuprawnionej modyfikacji jej sensu. Nie zmienia to jednak faktu, że z ludzkiego punktu widzenia jego postawa jest zrozumiała.

Sławomir Holland (ur. 14 kwietnia 1958 r. w Warszawie) – absolwent wrocławskiej PWST, aktor teatru Ateneum w Warszawie. Ma w swoim dorobku artystycznym wiele ról teatralnych, filmowych i dubbingowych.

14 stycznia, sobota
Gra miejska: „Pojzn, tej! Śladami poznańskich Żydów”
Rozpoczęcie przy grobie rabina Akivy Egera
ul. Głogowska 26a, g. 10.00

Celem gry jest przypomnienie historii (ale także pokazanie współczesności) żydowskiej społeczności Poznania. Gra jest skierowana do wszystkich miłośników historii miasta i kultury żydowskiej. Zapraszamy zarówno tych, którzy nie uczestniczyli w niej dotąd, jak i uczestników gry ubiegłorocznej – w tym roku organizatorzy przygotowali nowe zadania.

Jej uczestnicy będą się przemieszczać między miejscami związanymi z kulturą żydowską (niektóre z nich istnieją już tylko na starych ilustracjach). W każdym z takich miejsc – punktów otrzymają do rozwiązania zadanie związane z tematem oraz wskazówkę, gdzie znajduje się kolejny punkt gry. Gra rozpocznie się o godz. 10 przy symbolicznym nagrobku Akivy Egera w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej 26.
Koszt zgłoszenia – 10 zł od osoby.

Organizatorzy zapewniają poczęstunek, dyplomy oraz nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc.
Organizatorkami gry są harcerze z Hufca Poznań „Siódemka”, a głównym koordynatorem jest Alicja Podbielska. Honorowym patronatem objęła grę Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP oraz Stowarzyszenie COEXIST.
Dodatkowe informacje: www.pojzn.pl

15 stycznia, niedziela
Koncert: „Echa korzeni”
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”
pod dyr. Agnieszki Duczmal
Jarosław Żołnierczyk – skrzypce, Ewelina Nowicka – skrzypce
Aula Uniwersytecka, ul. Wieniawskiego 1, g. 18.00

Program:
Romuald Twardowski – Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Szymon Laks – Kwartet smyczkowy (3, 4 lub 5) ( ar. A. Duczmal)
Mieczysław Weinberg – Concertino op. 42
Erich Wolfgang Korngold – Sekstet smyczkowy D-dur op. 110 ( ar. A. Duczmal)

Repertuar koncertu nawiązuje do atmosfery głębokich przemyśleń i zbudowania szacunku i tolerancji wobec innych kultur religijnych. W programie usłyszymy utwory wybitnych kompozytorów dwudziestego wieku, których korzenie przeplatają się z tradycją żydowską. W Filharmonii Poznańskiej zabrzmi miedzy innymi nastrojowe Concertino Mieczysława Weinberga (sol. E. Nowicka), doskonale brzmiący Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego (sol. J. Żołnierczyk) czy dwie wyjątkowe aranżacje na orkiestrę smyczkową autorstwa Agnieszki Duczmal – Kwartet Szymona Laksa oraz Sekstet smyczkowy E.W. Korngolda. Solistami koncertu będą Ewelina Nowicka – młoda, utalentowana skrzypaczka oraz Jarosław Żołnierczyk – koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem “Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 roku na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

16 stycznia, poniedziałek
Niezwykła twórczość filmowa braci Gross
Rozmowa z Yaakovem Grossem (Izrael) połączona z projekcją

Prowadzenie: Ilona Dworak-Cousin (Izrael)
Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, g. 15.00

17 stycznia, wtorek
Nabożeństwo biblijne
pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu
Kościół pw. św. Wojciecha
Wzgórze św. Wojciecha 1, g. 19.00

18 stycznia, środa
Koncert: Klezmafour
Blue Note Jazz Club, g. 20.00

Zespół KLEZMAFOUR powstał w 1999 roku w Lublinie. Jego członkowie są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie. Zespół koncertował już w wielu miastach Polski i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Austria, Szwajcaria). Niejednokrotnie nagrywał również dla radia i telewizji. Inspiracją dla artystycznej aktywności kwintetu jest historia miasta, z którego pochodzą, miasta, w którym mieszały się niegdyś muzyczne tradycje Wschodu, Zachodu i Południa.

Kwestią, do której członkowie zespołu przywiązują szczególną uwagę, jest idealne zgranie. „Chcemy, aby nasza muzyka brzmiała jak wykonywana na jednym instrumencie. Doskonałe wyczucie proporcji barwowych i dynamicznych oraz umiejętne operowanie nimi – to nasz cel, do którego dążymy od początku”.

Skład zespołu:
Andrzej Czapliński (skrzypce), Gabriel Tomczuk (kontrabas), Wojciech Czapliński (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Tomasz Waldowski (perkusja)