NOC MUZEÓW 2011 – Muzeum Narodowe

Noc Muzeów – Muzeum Narodowe – Galeria Malarstwa i Rzeźby – Gmach Główny, Aleje Karola Marcinkowskiego 9

Galeria otwarta od 17:00. W księgarni muzealnej od 14:00 będzie można nabyć publikacje muzealne w atrakcyjnych cenach.

17:00 – 1:00 – Plakat musi śpiewać! – wystawa ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Oprowadzanie po wystawie:

18:00 i 20:00 – Irena Przymus, W zbliżeniu – historia plakatu do 1939 roku
19:00 i 22:00 – Natalia Saft, W zbliżeniu – historia plakatu w latach 1945–1970
21:00 i 23:00 – Barbara Bogucka, W zbliżeniu – historia plakatu w latach 1970–2000

Prezentacje

17:00 – 1:00 – Złoto i srebro z daru Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pokaz złotych i srebrnych monet przekazanych przez Narodowy Bank Polski do Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu.

17:00 – 21:00 – Przyjaciele muzeum – Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Towarzystwo skupia osoby upowszechniające wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej oraz wzbogaca zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu darami i depozytami. O działalności Towarzystwa na rzecz muzeum opowiedzą: Aldona Fiedler, Tadeusz Frabiński, Barbara Jankowska, Krystyna Szaj-Dyja, Danuta Szulc, Mirosława i Cezary Sierszulscy.

Warsztaty dla dzieci

17:00Filcowe ozdoby – warsztat dla dzieci z rodzicami polegający na wykonaniu biżuterii i zabawek z miękkiego filcu. Prowadzą Marianna Wiszniewska i Dorota Zys, którym asystować będą dzieci uczestniczące w spotkaniach muzealnych z cyklu „Sito sztuki” (ok. 90 min.)

18:00Biblioteka na nas czeka – zajęcia z warsztatem dla dzieci na temat książek ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu w magicznym miejscu – bibliotece muzealnej. Prowadzenie Barbara Bogucka i Sabina Kiełczewska w asyście dzieci uczestniczących w spotkaniach muzealnych z cyklu „Magia obrazu. Czar ilustracji”; współpraca: Wydawnictwo Media Rodzina (ok. 90 min.)

19:00Muzealny Piotruś – spotkanie dla dzieci połączone ze zwiedzaniem muzeum, z elementami pantomimy, teatru oraz uczestnictwem w grach. Prowadzi Paulina Broniewska w asyście dzieci uczestniczących w spotkaniach muzealnych z cyklu „Muzealna Akademia Dziecięca” (ok. 90 min.)

Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach ograniczona. Rezerwacja miejsc wyłącznie na profilu Nocy Muzeów w Poznaniu na www.facebook.pl. Nie przyjmujemy rezerwacji osobistych lub telefonicznych!

Warsztaty dla dorosłych

21:00Mózg emocjonalny, czyli jak czytamy sztukę – warsztaty neuroestetyczne prowadzi Katarzyna Krawczyńska (ok. 45 min.)

22:00Torebki z odzysku – warsztat plastyczny przygotowany przez Muzeum Sztuk Użytkowych w ramach programu „Muzeum w muzeum”, prowadzi Paulina Szeląg (ok. 90 min.)

23:30Mózg emocjonalny, czyli jak czytamy sztukę – warsztaty neuroestetyczne prowadzi Katarzyna Krawczyńska (ok. 45 min.)

Uwaga! Liczba miejsc na warsztatach ograniczona. Rezerwacja miejsc wyłącznie na profilu Nocy Muzeów w Poznaniu 2011 na www.facebook.pl. Nie przyjmujemy rezerwacji osobistych lub telefonicznych!

Wykłady

17:30W Muzeum Wielkopolskim – Tadeusz Grabski

18:30 –  Muzeum Agnieszki Ławniczakowej – Maria Gołąb

19:30 – Muzeum Przemysława Michałowskiego – Dorota Suchocka

20:30Muzeum okiem numizmatyka – ekspozycja stała Towarzystwa Numizmatycznego w Poznaniu w Muzeum Cesarza Fryderyka (1904–1918) – Witold Garbaczewski

Wydarzenia

18:00 – 22:30 – Moja Galeria Sztuki Polskiej XVI–XVIII w. Przedstawiciele różnych profesji przedstawią nam swój punkt widzenia na polską sztukę nowożytną. Zwieńczeniem programu będzie koncert sarmacki w wykonaniu Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista JK.
Miejsce: Stary Gmach, parter, Sala Kolumnowa

Prelekcje

18:00Moja Galeria Sztuki Polskiej XVI–XVIII w. – Adriana Podmostko-Kłos

18:45 – Moje wycieczki ze studentami, czyli o tym, co prawnik widzi w obrazie –  Andrzej Gulczyński

19:30 – Kontusz czy frak? Trudny wybór polskich szlachcianek w XVII i XVIII w. oczami pamiętnikarzy – Agata Matyschok-Nyckowska

20:15 – Astrologia jako lingua franca sztuki Zachodu – Wiktor Nyckowski

Koncert

21:00 – Jacek Kowalski & Monogramista JK – Niezbędnik konfederata barskiego – koncert połączony z gawędami o Sarmacji

Prelekcje i pokazy przygotowane przez osoby uczestniczące w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez muzeum.

18:00 – 23:00 – Ja i mój obraz

18:00 i 20:00 – Żywe obrazy. Pokaz warsztatów Tradycja we współczesności odbywających się od 9 maja w Muzeum Narodowym w Poznaniu w ramach 18. Biennale Sztuki dla Dziecka. Dziec i młodzież dokonują własnej interpretacji wybranego dzieła sztuki. Prowadzi Paulina Szeląg.

Uwaga! Przyjmujemy zapisy na zajęcia o godzinie 20.00. Liczba miejsc na warsztatach ograniczona. Rezerwacja miejsc wyłącznie na profilu Nocy Muzeów w Poznaniu na www.facebook.pl. Nie przyjmujemy rezerwacji osobistych lub telefonicznych! Warsztat adresowany jest do osób w wieku gimnazjalnym.

Widzieć – wiedzieć więcej – prelekcje dotyczące wybranych obrazów z kolekcji muzealnej na podstawie prac wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez muzeum, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

18:00 – Beata Niklewicz oraz Katarzyna Wojtaszak, prelekcje na temat obrazu „Kompozycja muzyczna” Marii Nicz-Borowiakowej

19:00 – Jan Gaspars oraz Joanna Marchewka, prelekcje na temat obrazu „Walka Jakuba z Aniołem” Jana Spychalskiego

20:00 – Ilona Krause, prelekcja na temat obrazu „Las Meninas” Jerzego Piotrowicza

20:30 – Georgi Gruew, prelekcja na temat obrazu „Obłok” Ferdynanda Ruszczyca

21:00 – Iwona Matusiak, prelekcja na temat obrazu „Wiosna – Krajobraz z Tobiaszem” Jacka Malczewskiego

22:00 – Agnieszka Urbanowska, prelekcja na temat obrazu „Pożegnanie Wacława z Marią” Józefa Simmlera
„Muzeum w muzeum”

Ze względu na prace związane z budową Zamku Przemysła Muzeum Sztuk Użytkowych będzie nieczynne, dlatego zapraszamy widzów na prelekcje, pokazy i warsztaty do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Poznaniu.

18:00 – Z przeszłości Muzeum Sztuk Użytkowych – Teresa Michałowska-Barłóg

19:00 – Stanisław Szulc, złotnik i jubiler – wielki darczyńca muzeum – Katarzyna Męczyńska, Renata Sobczak-Jaskulska

20:00 – Pan Zygmunt Dolczewski, jakiego znaliśmy – Wojciech Lipowicz

21:00 – Nasze Muzeum – Muzeum Sztuk Użytkowych – Magdalena Weber-Faulhaber

22:00 – Torebki z odzysku – warsztat plastyczny przygotowany przez Muzeum Sztuk Użytkowych w ramach programu „Muzeum w muzeum”, prowadzi Paulina Szeląg (ok. 90 min.)

Muzyka w Galerii Malarstwa i Rzeźby

19:00 – 0:00 – zwiedzaniu muzeum towarzyszyć będzie muzyka z różnych epok historycznych wykonywana przez Joannę Łakomiec (flet), Kingę Mayer (flet), Roberta Mayera (klarnet), Mateusza Mayera (klarnet), Grzegorza Rudnego (fortepian), kwartet smyczkowy w składzie: Katarzyna Jaśkowiak (skrzypce), Natalia Janik (skrzypce), Zuzanna Sosińska (altówka), Katarzyna Krawczak (wiolonczela) oraz zespół jazzowy Between Spaces.

Estrada w muzeum

17:00 – 1:00 – Wyjątkowa przestrzeń – animacje filmowe – DJ Chilleader – pyszna kawa i czekolada. Kawiarnia (Muza Art Cafe)

17:00 – 23:00 – Pokazy nagrodzonych filmów z III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2010

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz