Aglomeracja

1% – tak niewiele, a dla potrzebujących tak dużo

Rozliczenie PIT  Foto:

Rozliczenie PITBlisko połowa Polaków zdecydowała się na przekazanie 1% swoich ubiegłorocznych podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Głównie robią to ludzie z wyższym wykształceniem. Osoby mniej zamożne decydują się rzadziej, bo uważają, że ich kwoty są zbyt niskie, by miały znaczenie. A jednak w 2014 r. – ziarnko do ziarnka – uzbierało się w ten sposób 0,5 mld zł.

Procedura przekazania 1% podatku jest niezwykle prosta. Wystarczy podczas wypełniania PIT-u w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisać nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać procent swojego podatku. „Zajmuje to chwilę, a satysfakcja z pomagania innym jest ogromna” – mówi Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. „W zasadzie każdy podatnik może zarządzać swoim 1% podatku. Niestety wielu emerytów z powodu niedoinformowania rezygnuje z tego przywileju. Oczywiście mogą oni przekazać 1% podatku, pod warunkiem jednak, że przepiszą na formularz PIT-37 deklarację podatkową, która przychodzi do nich z ZUS, i wypełnią brakujące pole” – dodaje.

Zdecydowanie więcej uwagi i czasu od wypełnienia odpowiedniej rubryki formularza wymaga wybór organizacji do obdarowania. „Ważne, aby nie działać pod wpływem emocji wywołanych kampaniami reklamowymi i nie wybierać jedynie spośród popularnych podmiotów. Warto zwrócić uwagę na mniejsze organizacje, których lokalna działalność realnie wpływa na jakość naszego życia” – zaznacza ekspertka. Pomocą służy portal Bazy.ngo.pl. Znajdziemy tam numery KRS, dane kontaktowe stowarzyszeń i fundacji, adresy ich stron internetowych oraz informacje o obszarze i zakresie działalności, a także celach, na których realizację zostaną wykorzystane przekazane pieniądze.

źródło: infoWire.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz