W Poznaniu 11 listopada mamy dwie okazje do świętowania: odzyskanie przez Polskę niepodległości i imieniny Marcina – obok patronów miasta, Piotra i Pawła ‒ najpopularniejszego miejskiego świętego. Tegoroczne świętowanie zapowiada się bardzo radośnie i patriotycznie!
Imieniny Ulicy Św. Marcin świętujemy od połowy lat 90. Centralnym punktem jest korowód z udziałem samego świętego, który wyrusza po sumie w kościele pod jego wezwaniem. W czasie tegorocznych obchodów na ulicy spotkamy kuglarzy, performerów i muzyków. Grupa teatralna Asocjacja 2006 przygotuje obiekty nawiązujące do życiorysu patrona Poznania oraz kilkanaście nowych kostiumów. Za radosne formy patriotyzmu odpowiadać będzie poznański teatr uliczny „Z głową w chmurach”, zrzeszający szczudlarzy, akrobatów i adeptów sztuki cyrkowej.
W patriotycznym obywatelskim korowodzie zobaczymy m.in. żywą flagę, drużynę futbolu amerykańskiego, grupy rekonstrukcyjne – Ułanów, Sarmatów i Bastion Brolman, a kotyliony rozdawać będą uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej. Oprawę muzyczną zapewni Swarzędzka Orkiestra Dęta.
Podczas imienin nie zabraknie również atrakcji na wybranych świętomarcińskich podwórkach. Przez cały dzień w przestrzeni ulicy usłyszymy muzyków oraz najstarszą w Wielkopolsce katarynkę. Najbardziej charakterystyczną poznańską tradycją są rogale świętomarcińskie, wypiekane z ciasta półfrancuskiego wypełnionego masą makowo-migdałową, które 11 listopada będzie można kupić na zamkowym jarmarku.
Imieninom zawsze towarzyszą koncerty na Scenie Głównej, a całość wieńczy pokaz fajerwerków.
PROGRAM
DZIAŁANIA NA ULICY – 11-21 (od ulicy Ratajczaka do Kościuszki + przed Zamkiem)
KOROWÓD, g. 14 z (ul. Piekary, przejście do Al. Niepodległości i przed CK ZAMEK)
SCENA: Koncert zespołu Söndörgő, g. 18.15-19.30, Rebel Babel (z udziałem L.U.C.), g. 19.45-21
Pokaz sztucznych ogni i zakończenie imprezy, g. 21
SÖNDÖRGŐ (Węgry)
Ich muzyka, zwana na Bałkanach tamburicą, łączy w sobie techniczną wirtuozerię i interpretacyjną świeżość. W odróżnieniu od większości grup grających muzykę bałkańską brzmienie Söndörgő nie opiera się na instrumentach dętych, ale na tamburze. To niewielki i dający duże możliwości instrument podobny do mandoliny. Muzyka zespołu dociera do słuchaczy w 60 krajach, co uczyni z Söndörgő jeden z najbardziej poszukiwanych węgierskich produktów.
REBEL BABEL
Międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra orkiestr dętych. To platforma spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy. Celem projektu jest tworzenie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu. W ramach Rebel Babel znany polski raper, beatbokser i producent muzyczny L.U.C. zaprezentuje przed CK ZAMEK koncert z udziałem instrumentalistów i orkiestry dętej z Słupcy.
Dodaj komentarz