Jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych, unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e., pięściaki – pierwsze narzędzia używane przez człowieka – wszystkie zabytki pochodzące z Sudanu można teraz obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w towarzystwie nowego bezpłatnego audioprzewodnika.
Wystawę stałą „Archeologia Sudanu” staramy się ciągle ulepszać i poszerzać. W styczniu 2012 roku dodaliśmy 100 nieeksponowanych dotąd obiektów. Dodatkowo, z pomocą interaktywnego panelu dotykowego, zwiedzający dowie się, gdzie Polacy prowadzą i prowadzili wykopaliska, zaznajomi się z pradziejami tego rejonu. Na koniec ambitni mogą spróbować swych sił w quizie – informuje Szymon Zdziebłowski, z działu promocji muzeum.
Poznaniacy wzięli kilka lat temu udział w akcji ratowniczych badań archeologicznych, które poprzedzały zalanie wielkich połaci terenu przez wody spiętrzone przez budowę kolejnej, gigantycznej zapory wodnej. Dzięki temu ekspozycja wzbogaciła się o zabytki odkryte przez pracowników Muzeum w czasie licznych wykopalisk w Sudanie, głównie z obszaru IV katarakty nilowej.
Bezpłatne Audioprzewodniki, które można w muzeum wypożyczyć opowiedzą również o trzech innych wystawach stałych: „Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska”, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Urządzenia można również bezpłatnie pożyczyć w naszym oddziale na poznańskim Ostrowie Tumskim – Rezerwacie Archeologicznym Genius loci.
Audioprzewodniki udostępniane są zwiedzającym indywidualnie. Dostępne są dwie wersje językowe dla każdej wystawy: polska i angielska.
Dodaj komentarz