Wszyscy okularnicy wiedzą jak trudno wybrać nowe okulary. Przymierzając w sklepie kolejną parę ostatecznie często wybieramy tę oprawkę, w których przyszliśmy! Musimy jednak pamiętać, że nie do każdej twarzy, nadaje się każda oprawa. Mając to na uwadze musimy liczyć na doradztwo optyka. Dopiero wtedy w obrębie opraw, które będą odpowiednie dla naszej korekcji oraz geometrii naszej twarzy, możemy poszukiwać takich, które nas usatysfakcjonują.
Po pierwsze – styl i wygoda powinny iść w parze
Pamiętajmy jednak, że jeśli okulary mają korygować nasz wzrok, to nie możemy traktować ich tylko w kategorii gadżetu. Staną się one elementem naszej codzienności, więc styl musi iść w parze z wygodą ich użytkowania. Noszenie pięknych – ale bardzo niewygodnych okularów – szybko stanie się dla nas męczarnią. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, warto wziąć pod uwagę rady profesjonalisty.
Czym się kierować przy wyborze oprawek?
Niewątpliwie wchodząc do salonu optycznego, kusić nas będą najmodniejsze modele obowiązujące w danym sezonie. Oczywiście można je wziąć pod uwagę. Przy wyborze oprawek, ważniejsze jest jednak określenie kształtu naszej twarzy. Z pewnością pomoże nam w tym doświadczony optyk i tak np. okrągłą twarz mogą wyszczuplić duże prostokątne okulary z szerokimi zausznikami. Istotne jest także dopasowanie odpowiedniej odległości od rogówki do wewnętrznej strony soczewki okularowej (10-12 mm) – okulary nie mogą być ani za blisko, ani za daleko od oka. W przypadku dobrze dobranych opraw niedopuszczalne jest ich zsuwanie się czy zbyt mocne przywieranie do twarzy. Oprócz kształtu twarzy, powinniśmy zwrócić także uwagę na karnację i kolor włosów.
Przy doborze oprawy pojawiają się takie kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie:
„I tak na przykład przy doborze oprawek, ważny jest kąt pochylenia oprawy do policzków, panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska zbytnio skroni, albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględniwszy wszystkie asymetrie naszej głowy, możemy wybrać odpowiednie – wygodne oprawy” – tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk oraz ekspert i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Podczas wizyty w salonie optycznym istotne jest także przeprowadzenie przez optyka rzetelnego wywiadu z pacjentem, który pozwoli na pogłębienie informacji o stylu życiu przyszłego „okularnika” – o rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowaniach, czy też zwyczajach w życiu codziennym. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla wyboru zarówno odpowiednich opraw, ustawieniu i montażu soczewek jak i wykonania okularów.
Dodaj komentarz