24 tysiące złotych uczniowie szkół z Poznania i aglomeracji przeznaczą na wymyślone przez siebie projekty ekologiczne. Nagrody za pomysły – granty ufundował Volkswagen. W tegorocznej edycji „Niebieskich Grantów” zwyciężyły szkoły podstawowe: nr 9 w Poznaniu, Wierzonce, Sokolnikach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu.
Laureaci II edycji programu już planują działania proekologiczne. Podobnie jak zeszłoroczne projekty, tegoroczne propozycje pozytywnie wpłyną na wygląd najbliższego otoczenia.
Do najciekawszych działań realizowanych w ramach projektu „Rady na Odpady” przez SP nr 9 w Poznaniu będą należeć: debata międzyszkolna, edukacja z zakresu ekologii, sadzenie drzew i krzewów w okolicy szkoły, zbiórka surowców i wykorzystanie ich w konkursach plastycznych. Szkoła planuje zaangażować w swoje działania Radę Rodziców oraz Radę Osiedla Łazarz.
– Ważny też był dla nas aspekt edukacyjny. Chcemy, aby to dzieci inspirowały swoich rodziców do działań proekologicznych. Wierzymy, że uda nam się stworzyć przyjazne miejsce pośród bloków i ulic wokół Rynku Łazarskiego – mówi Dyrektor SP nr 9 w Poznaniu Małgorzata Berik.
Nieco inaczej prezentuje się inicjatywa Szkoły Podstawowej w Wierzenicy. Projekt zakłada m.in. pozyskanie rowerów dla uczniów. Tym działaniom towarzyszyć będą akcje i wycieczki proekologiczne.
– Chcieliśmy zachęcić uczniów naszej szkoły i innych placówek do podziwiania Puszczy Zielonki. Niestety, niektóre ścieżki edukacyjne są oddalone od naszej szkoły, stąd pojawił się pomysł na wykorzystanie w projekcie najbardziej ekologicznego środka lokomocji – roweru – mówi Ewa Błaszczyk, nauczycielka przyrody ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce i koordynatorka projektu „Zielony szlak prowadzi nas”.
W inicjatywę SP z Wierzenicy zaangażowani są: nauczyciele szkoły, prezes PTTK Poznań Nowe Miasto, redaktorzy pisma „Wierzenica”, Nadleśnictwo Łopuchówko i Babki, specjalista z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, a także pracownicy Volkswagen Poznań.
Wyniki i frekwencja konkursu (nadesłano 28 wniosków) są dowodem na to, że w Wielkopolsce nie brakuje pomysłodawców ciekawych ekologicznych inicjatyw.
– Czekamy na dalsze pomysły Wielkopolan odnośnie tego, jakie działania ekologiczne chcieliby podjąć, wykorzystując kolejną nagrodę konkursową – udostępnienie i pokrycie kosztów eksploatacji samochodu – mówi Monika Hajbowicz z Volkswagen Poznań. – Mogą być to propozycje inicjatyw na rzecz poszerzenia wiedzy o ochronie przyrody, kształtowania postaw i świadomości ekologicznej społeczeństwa czy propagowania aktywnej edukacji ekologicznej
Zgłoszenia można składać od 1 do 30 października 2013 Informacje na stronie www.niebieskiegranty.pl
[…] http://www.lepszypoznan.pl/2013/10/03/24-tysiace-zlotych-na-ekologie.html […]