3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury” rozpocznie się 25 kwietnia w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Do udziału w festiwalu Polski Teatr Tańca zaprosił spektakle, które badają granice, demaskują ich od-ludzkie pochodzenie.
Podczas ubiegłorocznej edycji, którą zdominowały archetypowe obrazy kryzysu wartości i grożącej nam katastrofy ekologicznej, Polski Teatr Tańca gościł takich twórców, jak: Jo Strømgren Kompani (Norwegia), Hygin Delimat (Austria), Monika Błaszczak i Luiza Mateo Dupleich Rozo (Polska / Boliwia). Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (Polska), który poprowadził korowód poloneza podczas Narodowego Tańczenia. Po raz pierwszy Festiwal odbył się w roku 2021. Jednakże z powodu pandemii odbył się online.
Sibiu Ballet Theatre
To pierwszy w Rumunii wielokulturowy zespół tańca. Artyści zaprezentują w Poznaniu polską premierę spektaklu „One way ticket” w choreografii Sandry Mavhimy. Utwór otwiera na refleksję o doświadczeniu, jakim jest migracja – stan uwięzienia między dwoma rzeczywistościami, balansowania na granicy między naturalną przynależnością kulturową i koniecznością asymilacji do kultury „obcej”.
Po spektaklu 25 kwietnia odbędzie się Rozmównica z artystami. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski.
Zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy.
Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
W czwartek, 27 kwietnia na scenie Polskiego Teatru Tańca zobaczymy spektakl „VONA” – międzynarodowy projekt artystyczny z udziałem performerek z różnych regionów Ukrainy, który powstał we współpracy z światowej sławy Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (Niemcy), w choreografii Rainera Behra, członka zespołu Tanztheater Wuppertal, zaproszonego do współpracy przez Pinę Bausch w 1995 roku.
To przykład zatarcia granicy pomiędzy doświadczeniami z różnych kultur, wspólnego przyglądania się lękom i szukania ekspresji w uniwersalnym języku ciała. Ciała, które jest jednocześnie naturalne i kulturowe, gdy służy kreacji.
Polski Teatr Tańca
Gospodarz festiwalu, Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w reżyserii Szymona Kaczmarka i choreografii Mikołaja Karczewskiego – choreograficzną metaforę międzygatunkowej walki o postęp, ewolucję naturalnych form życia i osiągnięcie wyższego szczebla rozwoju kulturowego.
420 People
Kolejną propozycją jest zespół 420 People– kolektyw artystyczny z Pragi, kierowany przez Václava Kuneša, dawnego tancerza jednego z najbardziej prestiżowych zespołów tańca współczesnego na świecie Nederlandes Dans Theater, to grupa, której artystyczne doświadczenie wynikające z regularnej współpracy ze światowego formatu choreografami wnosi do czeskiego tańca niezależnego niepowtarzalny własny wyraz. W “Why things go wrong” (choreografia: Sylva Šafková) przyjrzymy się (nie)etycznym źródłom ludzkich zachowań, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy wina pochodzi z pierwotnych pokładów ludzkiej natury, czy jest uwarunkowana kulturowo.
Narodowe Tańczenie
Odbędzie się też Narodowe Tańczenie, uliczna akcja wspólnotowego tańczenia poloneza, łączącą naturalną potrzebę ludzką – bycia częścią grupy – z odwołaniem do tradycji polskiej kultury, której częścią jest wyrafinowana forma szlacheckiego tańca korowodowego. Różne stylistyki rozumienia „granic natury” i „granic kultury” złożą się na bogactwo i różnorodność reprezentowanej podczas Festiwalu polskiej i światowej sztuki tańca.
Tradycyjnie Polski Teatr Tańca zaprasza do wspólnego tańczenia poloneza. Narodowe Tańczenie jest integralną częścią programu festiwalowego – odbywa się zawsze 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca. W tym dniu zostanie także ogłoszona kolejna edycje Międzynarodowego Konkursu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund”, inspirującego wypowiedzi artystyczne, których tematem jest taniec, teatr i obecny w naturze i kulturze ruch.
III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”
Sibiu Ballet Theatre “One way ticket”
Polski Teatr Tańca
wtorek, 25 kwietnia, godzina 20:00
Sibiu Ballet Theatre “One way ticket”
Polski Teatr Tańca
środa, 26 kwietnia, godzina 18:00
Tanztheater Wuppertal Pina Bausch “VONA”
Polski Teatr Tańca
czwartek, 27 kwietnia, godzina 20:00
“Walka o ogień i wzrost gospodarczy”
Polski Teatr Tańca
piątek, 28 kwietnia, godzina 20:00
Narodowe Tańczenie – uliczna akcja wspólnego tańczenia poloneza
sobota, 29 kwietnia, godzina 12:00
ul. Taczaka, wstęp wolny
420PEOPLE “Why things go wrong”
Polski Teatr Tańca
niedziela, 30 kwietnia, godzina 20:00
Bilety dostępne na stronie Polskiego Teatru Tańca,
Dodaj komentarz