“Zapach Czasu” Krakowskiego Teatru KTO miała okazję obejrzeć publiczność w Starej Rzeźni w sobotę, 7 sierpnia. Ta piękna, chwytająca za serce i refleksyjna opowieść teatralna zainspirowana jest dziełami Zegadłowicza, Marqueza i Klausa, a także przywołuje dziecięce przeżycia jego twórcy i reżysera, Jerzego Zonia.
Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia porwała widzów. Do tej pory była prezentowana na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.
Zoń, główny bohater, to mały chłopiec. Znajduje się w ogromnej klatce. Świat wydaje się być dla niego bezpieczny. Pojawiają się stada pierzastych ptaków. Chłopiec jest wodzony na pokuszenie przez zapachy otaczającego świata. Korci go, by wyjść. Wszędzie zapach kusi swą innością. Zoń zaczyna poznawać życie. Zoń chłonie woń sutanny plebana, szkolnych ławek, kredy i tablicy, później odkrywa zapachy ułanów, koni, walki, by poznać zapach miłosnych doznań. W trakcie spektaklu pojawiają się kolorowe postacie, momentami straszne i poruszające się na szczudłach, rowerach czy też w wehikułach.
Charakter widowiska wspaniale podkreśla muzyka Piotra Czajkowskiego. Reżyserowi udało się przedstawić historię w sposób docierający do każdego odbiorcy. Wzbudzający emocje i skłaniający do refleksji. Piękne dekoracje, efekty pirotechniczne zachwycają.
Publiczność zgromadzona w Starej Rzeźni nie kryła zachwytu nad pełnym dynamiki, nostalgii widowiskiem. Jednak spektakl ten to ulotne wrażenie w której zmieniające się dynamicznie obrazy mówią więcej, niż wyraziłyby słowa.
Zapach Czasu – obsada
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń
Konsultacja: Zbigniew Sułkowski
Muzyka: Piotr Czajkowski
Opracowanie muzyczne: Jan Poprawa, Jerzy Zoń
Aranżacja utworów na harmonijkę ustną: Paweł Ostafil
Ruch sceniczny: Krzysztof Jędrysek, Aleksander Kopański
Scenografia i kostiumy: Krzysztof Tyszkiewicz, Joanna Jaśko-Sroka
Pomysły scenograficzne: Jerzy Zoń
Wykonanie dekoracji: Robert Calikowski
Występują: Karolina Kamińska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Katarzyna Pawłowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Barbara Wysoczańska, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartek Cieniawa, Marek Gierat, Grzegorz Grochal, Tytus Grochal, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński, Karol Śmiałek, Krzysztof Tyszko
Dziś ostatni dzień festiwalu, w Starej Rzeźni będzie można zobaczyć “Eurydykę“ Teatr Biuro Podróży w reżyserii Pawła Szkotaka.
Sam spektakl mieliśmy okazję zobaczyć podczas Festiwalu Malta, o czym pisaliśmy tutaj.
Dodaj komentarz