Dlaczego, gdy myślimy o oszczędzaniu, jeży nam się włos na głowie? Kwestia rozsądnego zarządzania pieniędzmi wydaje się zawsze trudna i nigdy nie wiadomo od czego zacząć. Oto kilka rad, które pozwolą zminimalizować codzienne wydatki bez zbędnych wyrzeczeń. Przygotowane zostały z myślą o tych, którzy chcieliby zaoszczędzić przysłowiowe ,,kilka groszy”, a nie bardzo wiedzą jak.
Światowy Dzień Oszczędzania, obchodzony co roku 31 października, został ustanowiony z myślą o stabilnym i długotrwałym rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania. W sieci można znaleźć wiele artykułów z setkami porad na ten temat. Tymczasem wystarczą przemyślane małe zmiany w życiu i odrobina sprytu, żeby w portfelach zostawało więcej pieniędzy.
1. Jeśli już musisz coś kupić – rób to z głową
W internecie jest wiele przydatnych przeglądarek i porównywarek cenowych. Przykładowo: atrakcyjne oferty internetu czy telewizji porównasz i zamówisz na panwybierak.pl, a produkty znajdziesz na ceneo.pl.
2. Żyj ekologicznie i zdrowo – to tańsze
Wprowadzenie kilku zasad służących środowisku również może przyczynić się do znacznych oszczędności w budżecie. Wystarczy kupić wielorazowy filtr do wody, zamiast płacić za tony plastikowych butelek czy współdzielić samochód podczas codziennych dojazdów do pracy.
3. Bądź sprytny i sprawdzaj możliwości
Kody rabatowe pozwalają zrobić zakupy nawet do 80% taniej. Od takich okazji aż roi się w Internecie, dlatego nie kupuj w pełnych cenach, tylko szukaj – odkryjesz masę kodów i okazji.
4. Zwróć uwagę na to co i gdzie jesz oraz pijesz
Wiele restauracji zachęca ofertami zniżkowymi, wystarczy tylko mieć zainstalowaną aplikację mobilną w telefonie. Inne miejsca kuszą z kolei Happy Hours. Miej to na uwadze – wystarczy wiedzieć gdzie i w jakich godzinach lub na jakich zasadach. W supermarketach zwróć uwagę na produkty ze zbliżającym się końcem daty ważności – są to pełnowartościowe produkty, a ceny potrafią pozytywnie zaskoczyć.
5. Naprawiaj – nie wyrzucaj
Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest do wyrzucenia. Zamiast kupowania nowej doniczki zasadź kwiatki w dziurawym garnku, a słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania mąki.
Pamiętaj, oszczędzanie zaczyna się w głowie – wymaga jedynie przemyślanego planu.
POZNANIACY ZAWSZE BYLI OSZCZĘDNI DORABIALI SIĘ DUDOWALI DOMY PIENIADZE WYDAWANO Z GŁOWĄ JEDZENIA NIE MARNOWANO NIKT CHLEBA NIE WYWALAŁ DZISIAJ CHLEBWISI PRZY SMIETNIKACH BRAK SZACUNKUBIEDNI WYDZIELALI CHLEB TO TA WIELKA NIESPRAWIEDLIWOSC ALE TERAZ BRAK POANANIAKOW NAWIEZIENI NIE BIORA WZORCOW