Noc Muzeów ma szansę opanować całe miasto! Poznańskie świątynie sztuki, galerie, domy kultury postanowiły wyjść ze swoich szacownych gmachów (jak Muzeum Archeologiczne) bądź otworzyć się na publiczność, pokazując prace do tej pory ukryte w przepastnych magazynach. Zapraszamy do skorzystania z darmowej (co szczególnie lubimy w Poznaniu) oferty kulturalnej. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik po tegorocznych atrakcjach. Szczegóły imprez także w naszym Kalendarium kulturalnym.
Muzeum Archeologiczne wychodzi poza swoje mury i zaprasza na Stary Rynek obok pręgierza. O godz. 21:00 rozpocznie się spektakl „Szachy wg Jana Kochanowskiego”, przygotowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza”.
Poprzez taniec i pantomimę połączone z żywym słowem przedstawiony zostanie poemat pt. „Szachy” Jana Kochanowskiego, nie mający sobie równych w mistrzowskim opisie królewskiej gry. Muzeum przy ul. Wodnej 27 zamieni się natomiast w wielkie pole gier różnego typu – od tych ze starożytnego Egiptu po współczesne szachy. Zapraszamy do rozgrywek pośród zabytków na naszych wystawach – gry tematycznie będą do nich nawiązywać.
Ideą tegorocznej, jubileuszowej Nocy Muzeów w Narodowym – jest “otwarcie muzeum” tj. pokazanie wybranych dzieł, które na co dzień nie są prezentowane.
Zapraszamy także do spotkań, warsztatów, m.in. Sita sztuki, Dekodera, które znajdują się w ofercie muzeum, aby przy okazji Nocy Muzeów, chcemy je przybliżyć publiczności i zachęcić do aktywnego uczestnictwa, mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum.
W przestrzeniach muzeum pojawią się nieeksponowane na co dzień obrazy Edwarda Dwurnika cykl 10 prac Różne błękity, czarno-białe fotografie z gatunku street photography autorstwa Mariana Kucharskiego podarowane do zbiorów prace prof. Jana Berdyszaka oraz Davida Sterna.
Specjalnym gościem tegorocznego święta muzeów będzie Robert Majkut, światowej sławy projektant, autor prezentowanego w Galerii Malarstwa i Rzeźby unikatowego egzemplarza stołu oraz odbitki (przekazanej muzeum w darze a będącej jedną z sześciu) wykonanej z matrycy będącej jednocześnie blatem.
W Muzeum Etnograficznym poza warsztatami m.in. tkackimi, biżuterii odbędzie się koncert folkowej grupy Sharena, wykonującej muzykę bałkańską.
Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza do eksplorowania wnętrz instrumentów, dzięki zastosowaniu zaprojektowanej w tym celu specjalnej kamery.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, skupi swoją uwagę na przypadającej w tym roku 220. rocznicy wprowadzenia Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Widzowie Ratusza czyli Muzeum Historii Miasta Poznania będą mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą postaci Zygmunta Warczygłowy oraz film dokumentalny jemu poświęcony w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.
Bogatą ofertę na 10. Noc Muzeów proponuje także Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie m.in. na dziedzińcu pałacu odbędą się happeningi Krakowskiego Teatru Ulicznego „Kalejdoskop”, gdański aktor i artysta kabaretowy – Wojciech Tremiszewski wystąpi w monodramie: Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej a na wystawie Ballady i romanse dawniej i dziś zaprezentowane zostaną rysunki Henryka Sawki. Jak co roku, na zewnątrz pałacu i w kawiarni, będzie można skorzystać z mickiewiczowskich propozycji kulinarnych i odpocząć przy ognisku. Będą także kursować bezpłatne autobusy na trasie Śmiełów-Jarocin.
Znakiem rozpoznawczym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie specjalnie zaprojektowany dla naszego muzeum gadżet – świecące w ciemności tzw. torbokapcie (torba i kapcie w jednym), łączący w sobie użytkowe zalety torby oraz twórczy element czyli wykrój „muzealnych kapci”, które posiadacze będą mogli sami wykonać. Torbokapcie będą do kupienia w Księgarni muzealnej w Galerii Malarstwa i rzeźby czyli gmachu głównym Muzeum.
Noc Muzeów w Centrum Kultury ZAMEK tradycyjnie już mieć będzie kilka wątków. Jednym z nich jest historia Zamku Cesarskiego. Zamkowy przewodnik opowiadał będzie o wątkach i tradycjach antycznych w zamku i jego okolicy. Ponadto Zamek przygotował warsztaty dla dzieci (już od 15:30) wykłady, performance, oprowadzanie po dzielnicy zamkowej. Sobota to także ostatni dzień World Press Photo. Na tą wyjątkową wystawę wstęp jest płatny – 6 zł.
Muzułmańskie Centrum Kulturalno – Oświatowe tegoroczną Noc Muzeów 2012 organizuje pod hasłem “POZNAJ ISLAM”, chcąc przybliżyć poznaniakom nie tylko religię islamu ale też kulturę muzułmańską. Od 17:00 będzie można zwiedzać meczet przy ulicy Biedrzyckiego. Organizatorzy przygotowali także wykład i pokazy arabskiej kaligrafii, kącik z rękodziełem marokańskim oraz pokazy filmów.
Dodaj komentarz