POZnań

Bacciarelli wróci do Muzeum

Sukces poznańskiej policji - odnalezione obrazy  Foto: KWP w Poznaniu

Dwa obrazy Marcellego Bacciarellego, które zaginęły w trakcie działań wojennych w 1939 roku wrócą wkrótce do Muzeum Narodowego.

Sukces poznańskiej policji - odnalezione obrazy Foto: KWP w PoznaniuNa początku października ubiegłego roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zajmujący się poszukiwaniem skradzionych i zaginionych dzieł sztuki otrzymali informację, że dwa obrazy autorstwa Marcellego Bacciarellego wystawiono w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

Były to obrazy zatytułowane „Poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Salomona” oraz „Salomon otoczony niewiastami cudzoziemskimi składa ofiary bogom pogańskim” potocznie nazwany „Ofiarą Salomona”. Informacje o aukcji pochodziły z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Policjanci dowiedzieli się, że obrazy te stanowią stratę wojenną Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Do 1939 roku znajdowały się one w ówczesnym Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu a następnie zostały utracone w wyniku działań wojennych. Od tamtej pory losy obydwu obrazów były nieznane.

Analizując wszystkie dostępne informacje policjanci ustalili tożsamość prywatnego kolekcjonera dzieł sztuki, który wystawił obrazy w domu aukcyjnym na sprzedaż. 10 stycznia br. policjanci z Poznania przy udziale policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zabezpieczyli obydwa obrazy. Znajdowały się one w mieszkaniu wcześniej ustalonego kolekcjonera. Jak się okazało mężczyzna nie sprzedał obrazów. Dobrowolnie wydał policjantom obydwa dzieła sztuki.

W piątek 11 stycznia obrazy zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zostaną przeprowadzone badania potwierdzające ich autentyczność.

Obrazy Bacciarellego to nie jedyne dzieła sztuki odzyskane przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Ci sami policjanci odzyskali m. in. obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pierścień Prymasa Stefana Wyszyńskiego skradziony z Katedry Gnieźnieńskiej oraz starodruk Tomasza z Akwinu skradziony braciom zakonnym w Krakowie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz