K U L T U R A

A to ci GRANDA!

Festiwal Kryminału Granda  Foto: materiały prasowe

Norwesko-brytyjsko-polski tłum gości uświetni czwartą edycję Poznańskiego Festiwalu Kryminału Grnada. Od 21 do 23 września stolicą Wielkopolski rządzić będą spotkania m.in. z Rachel Abbott i Jørnem Lierem Horstem. To tylko wyimek z programu trzydniowego święta amatorów i profesjonalistów zafascynowanych światem kryminałów.

Idiom tegorocznego festiwalu – Bohater – to pojęcie bez dna, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. Będziemy go z naszymi gośćmi oglądać z każdej strony i rozkładać na czynniki pierwsze. Jak prawdziwi tropiciele zagadek. Bo mamy bohaterów kryminałów. Ale są też nimi pisarze, specjaliści-konsultanci, którzy z nimi współpracują na co dzień, są nimi miasta. Mamy nadzieję, że nasza publiczność wyjdzie z Festiwalu głodna kolejnych wrażeń i jak zawsze zadowolona. Tego ostatniego jesteśmy w sumie pewni – w tym roku mamy na pokładzie Festiwalu jasnowidza, więc przyszłość nie jest już dla nas zagadką.

Granda ściąga do Poznania tych, którzy piszą kryminały, tropią przestępców, badają miejsca i okoliczności zbrodni zawodowo czy rozkładają na czynniki pierwsze ciemne strony ludzkiej natury. Tym razem organizatorki postawiły na prawie 30 polskich pisarzy i reportażystów, by wymienić tylko Katarzynę Bondę, Remigiusza Mroza, Justynę Kopińską, Vincenta V. Severskiego czy Anetę Jadowską. W gronie gości pojawi się też Brytyjka Rachel Abbott i norweski autor kryminałów, były policjant, Jørn Lier Horst. Obok nich spotkamy cały szereg profesjonalistów współpracujących z uniwersytetem SWPS oraz Zakładem Medycyny Sądowej, w tym dra Bogdana Lacha oraz policjantów i byłych więźniów. Nie zabraknie także akcentów kryminalno-kabaretowych oraz wydarzeń dla dzieci i wielkiej gali tegorocznych premier.

W dniach poprzedzających Grandę i w czasie Festiwalu w całym mieście działać będą Stacje Sensacje – prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Specjalne wydarzenie w swojej siedzibie przygotował m.in. Zakład Medycyny Sądowej oraz Biblioteka Raczyńskich i Biblioteka w Suchym Lesie. Towarzystwo Muzyczne im. Wieniawskiego zaprosi na widowisko „Shelock Holmes morduje skrzypce”, a Liceum nr 1, Marynka, na spotkania z młodymi pisarzami. Będzie można także wziąć udział w warsztatach pisarskich Maszyny do Pisania i zobaczyć spektakl ASZ Teatru. To tylko część kryminalnych atrakcji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację Granda jest bezpłatny. Na wybrane spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz