Aglomeracja

A2: bezpłatna kontrola ciśnienia w oponach i porady wulkanizatorów

Element oznakowania autostrady  Foto: Autostrada Wielkopolska

8 i 9 sierpnia 2024 r. podróżujący koncesyjnym odcinkiem A2 będą mogli skontrolować poziom ciśnienia w oponach. To już druga edycja akcji Autostrady Wielkopolskiej, w ramach której kierowcy mogą nieodpłatnie skorzystać z usług mobilnych wulkanizatorów, w razie potrzeby wyrównać poziom ciśnienia w oponach, a także dowiedzieć się, jakie znaczenie ma prawidłowe ciśnienie dla bezpieczeństwa jazdy i dla środowiska.

Podobnie jak w zeszłym roku, akcja będzie prowadzona w dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP): Rogoziniec i Chociszewo. Mobilni wulkanizatorzy będą sprawdzać ciśnienie w oponach i w razie potrzeby korygować jego poziom.

Poprzez cykliczną akcję chcemy uświadomić kierowcom, jak duże znaczenie – zarówno dla bezpieczeństwa ruchu, zużycia paliwa, kosztów użytkowania pojazdu, jak i dla środowiska – ma utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w oponach. Jego kontrola powinna być jednym z nawyków każdego kierowcy, zwłaszcza jeśli wybiera się w dłuższą podróż. Dlatego właśnie akcja prowadzona jest w czasie wakacji na autostradzie, w punktach, w których chętnie zatrzymują się podróżni – wyjaśnia Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej.

Także kierowcy pojazdów ciężarowych będą mogli skorzystać z usług mobilnych wulkanizatorów i sprawdzić lub wyrównać poziom ciśnienia w oponach.

Prawidłowy poziom ciśnienia w pięciu kółkach

Nieodpowiednie ciśnienie w oponach samochodu ma bezpośredni wpływ na właściwości jezdne pojazdu, na jakość podróży i bezpieczeństwo wykonywania manewrów. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach zmienia bowiem przyczepność kół, wpływając na bezpieczeństwo jazdy oraz zużycie bieżnika opony.

Poziom ciśnienia w oponach powinniśmy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i zawsze przed dłuższą podróżą. Przyjmuje się, że prawidłowa wartość ciśnienia dla samochodów osobowych waha się między 2,2 a 2,5 bara, w przypadku samochodów ciężarowych zakres jest większy – od 5 do nawet 9 barów.

Aby mieć pewność, do jakiego poziomu napompować opony, warto spojrzeć na tabliczkę znamionową pojazdu. Może się ona znajdować – w zależności od pojazdu – na przykład: na wlewie paliwa, na drzwiach kierowcy, na wewnętrznej stronie drzwiczek schowka lub na desce rozdzielczej.

Ciśnienie w oponach – o czym warto pamiętać

  1. Ciśnienie warto sprawdzać raz w miesiącu i zawsze przed dłuższą podróżą.
  2. Poziom ciśnienia najlepiej odczytywać osobno dla opon przednich i tylnych (wartość ciśnienia powinna być jednakowa w kołach na tej samej osi – zgodnie ze wskazaniami na tabliczce znamionowej).
  3. Optymalny poziom ciśnienia w oponach jest uzależniony od liczby pasażerów i obciążenia pojazdu (szczegółowe wskazania znajdują się na tabliczce znamionowej pojazdu).
  4. Warto sprawdzać poziom ciśnienia po podróży z dużym obciążeniem (konsekwencją jazdy ze zbyt dużym obciążeniem może być nadmierny wzrost ciśnienia w oponach).
  5. Przy zbyt dużym ciśnieniu przyczepność opony jest ograniczona, bo styka się ona z asfaltem mniejszą powierzchnią niż zalecana. Oznacza to wydłużenie drogi hamowania pojazdu, większe zużycie środkowej części bieżnika oraz obniżenie komfortu jazdy.
  6. Zbyt niskie ciśnienie w oponach oznacza wyższe zużycie paliwa (pojazd musi pokonać większe opory), ryzyko nadmiernego zużycia bieżnika opony po zewnętrznych stronach, większe ryzyko utraty przyczepności na mokrej powierzchni (zjawisko aquaplaningu) i wydłużenie drogi hamowania.
  7. W kontroli ciśnienia pomagają czujniki ciśnienia TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), w które wyposażona jest większość samochodów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości wyświetlają one odpowiedni komunikat: nieprawidłowe ciśnienie z możliwością kontynuowania jazdy lub nieprawidłowe ciśnienie z nakazem zatrzymania się.

Akcja: mobilna wulkanizacja:

MOP Rogoziniec (85 km A2 kierunek Warszawa), godz. 10:00 – 15:00
8 sierpnia 2024 – samochody ciężarowe
9 sierpnia 2024 – samochody osobowe i dostawcze

MOP Chociszewo (85 km A2 kierunek Świecko), godz. 10:00 – 15:00
8 sierpnia 2024 – samochody osobowe i dostawcze

Stanowiska diagnostyczne będą znajdować się na parkingach MOP – dla samochodów osobowych lub ciężarowych i będą specjalnie oznaczone.

Użyte w artykule zdjęcia: Autostrada Wielkopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz