W jaki sposób wiedza i technologie wypracowane na wyższych uczelniach powinny trafiać do biznesowej realizacji rozmawiać będą uczestnicy konferencji Open Code Transfer, która odbywać się będzie w najbliższą środę na Uniwersytecie Medycznym.
Poznańska uczelnia jako jedna z pierwszych, w oparciu o nowe zasady organizuje profesjonalne procedury transferu powstałych na uczelni technologii do przedsiębiorstw.
Modelowe rozwiązania wymagają jednak rozpatrzenia wielu aspektów formalnych, podatkowych, organizacyjnych czy marketingowych. Powołanie nowych podmiotów zajmujących się transferem technologii w tym spółek spin-off – wydzielonych z uczelnianych struktur wymaga specjalnych reguł oraz dużej determinacji i konsekwencji, mówi Zbigniew Krzewiński organizator konferencji.
Chodzi to o prosty, ergonomiczny system zgłaszania projektów o potencjale komercyjnym, który pozwala oferowane rozwiązania zabezpieczyć jako chronione prawem patenty oraz przygotować ofertę licencyjną.
Od niedawna wszystkie szkoły wyższe w Polsce muszą wprowadzać podobne procedury i standardy wiedzy i technologii. Wielkopolskie uczelnie w tym procesie wspiera realizowany właśnie projekt Open Code Transfer czerpiący m.in. .z doświadczeń szwajcarskiego projektu ETZ Zurich – jednej z najlepszych uczelni w Europie i dynamicznej firmy wdrażającej rozwiązania oparte na kodach – Pammco.
Przykład ETH Zurich, pokazuje że tworzenie uczelnianego centrum transferu technologii się opłaca. Od 1996 roku pracownicy ETH Zurich założyli łącznie 215 akademickich firm typu spin-off. Ilość założonych firm oraz inne działania wspierające komercjalizację wiedzy stanowią ogromną korzyść zarówno dla uczelni jak i jej pracowników.
Spotkanie Open Code Transfer odbędzie się 22 lutego 2012 w Sali Senackiej Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Początek o 9.30.
Dodaj komentarz