K U L T U R A

Alternatywna moda z Węgier na MTP

Arena Design - moda z Węgier  Foto: Węgierski Instytut Kultury

Węgierscy projektanci są nie tyko doceniani w świecie mody, a ich projekty wytwarzane są ekologiczne i produkowane w ramach społecznej odpowiedzialności. W ramach wydarzeń Arena będziemy mogli zobaczyć specjalne show z oryginalnym designem z Budapesztu.

Arena Design - moda z WęgierUbrania to produkty pierwszej potrzeby, zaraz po żywności. Niestety, zanim wymarzony strój znajdzie się w szafie – przebywa długą drogę, która często łączy się z brakiem poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych, a także z zanieczyszczeniami i degradacją środowiska. To drugie co do wielkości źródło zanieczyszczeń na świecie.

Przeciętny Amerykanin wyrzuca rocznie ponad 32 kilogramy ubrań. Aż 84% tekstyliów kończy na wysypiskach. Na ten światowy kryzys ekologiczny projektanci stwarzają alternatywę.

Węgierscy projektanci na świecie są coraz bardziej doceniani. Ich projekty charakteryzuje lekkość, minimalizm, a często także innowacyjne podejście do mody – oparte na idei zrównoważonego rozwoju. Podczas artystycznego, modowego performencu “Forward Patterns” swoje prace pokażą projektanci odpowiedzialni społecznie.

Co to znaczy? Zaprezentowane projekty tworzone są lokalnie, zwykle z materiałów pochodzących z recyklingu, często przez ludzi zagrożonych wykluczeniem.

Zita Majoros nigdy nie tworzy z nowych materiałów. Uważa, że bardziej inspirujące są te, którym można nadać drugie życie. Andrea Szilágyi oferuje ręcznie robione buty. Ich atutem jest nie tylko ekologiczne tworzywo, ale sam proces produkcji, który nie ingeruje w środowisko.

Arena Design - moda z Węgier

Adrea zatrudnia zagrożonych wykluczeniem więźniów, wszystkich pracowników zna osobiście, a pracownia ogrzewana jest panelami słonecznymi. Ildikó Kele projektuje ubrania, które są szyte ręcznie. Ponadto, wspiera artystów cierpiących na autyzm. Nowatorska marka Ediny László jest ekologiczna, przystępna, stworzona dla kobiet, które potrzebują alternatywy dla projektantów tworzących masowo. Lilla Pápai tworzy inspirując się globalnymi problemami środowiskowymi. Dániel Szalkai projektuje z uwzględnieniem potrzeb osób autystycznych.

Prace wspomnianych projektantów są dowodem na to, że odpowiedzialna moda nie różni się wyglądem od odzieży produkowanej w sposób konwencjonalny. Wyróżnia ją natomiast postawa i wyznawane przez kreatorów mody wartości. Dzięki temu jest ekscytująca i wyjątkowa. 17 marca będzie okazja do doświadczenia jej osobiście.

Wydarzenie odbędzie się 17 marca o godz. 12.00 w ramach Arena Design na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Użyte w artykule zdjęcia: Węgierski Instytut Kultury

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz