Dziś rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Widzowie festiwalu obejrzą blisko 250 filmów animowanych z całego świata w ramach 60 różnych wydarzeń – wiele z nich odbędzie się w Klubie Festiwalowym i w sąsiadującym z nim Pawilonie Nowa Gazownia, gdzie w tym roku będzie tętniło serce festiwalu.
W ciągu siedmiu festiwalowych dni odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Festiwalowym przeglądom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych.
Ambicją Animatora było, jest i będzie umożliwianie zapoznania się polskiemu widzowi z tym, co w światowej animacji artystycznej najważniejsze, a zagranicznym gościom (a także młodszej publiczności) z najwartościowszymi osiągnięciami polskiej animacji”- mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu. Podczas 6. edycji festiwalu zobaczymy klasycznyne dziełami polskiej animacji, w dużej mierze animacji eksperymentalnej. Jak co roku ważnym elementem programu będzie sekcja Animacja i muzyka – szerokie spektrum działań, od form eksperymentalnych, poprzez rock aż po projekcje z towarzyszeniem wieloosobowej orkiestry.
Specyfiką festiwalu, od momentu jego powstania, było położenie nacisku na związki animacji z muzyką. W tym roku zaprezentują się m.in. Małe Instrumenty grające Cage’a oraz związany z LADO ABC zespół SzaZaZe wykonujący na żywo niezwykle oryginalną muzykę do kultowych polskich animacji – m.in.: „Labiryntu” Jana Lenicy, „Podróży” Daniela Szczechury, „Drogi” Mirosława Kijowicza, czy „Refleksów” Jerzego Kuci. Będą także koncerty
W tym roku Animator stara się zachęcać do udziału w festiwalu wykorzystując różne, niestandardowe formy promocji, które nie tylko informują odbiorców o wydarzeniu, ale również przekazują wiedzę, wzruszają, skłaniają do śmiechu i zabawy. Na Pawilonie Nowa Gazownia, który będzie festiwalowym centrum wydarzeń, powstał mural upamiętniający wybitne postacie animatorek i animatorów polskich: Zofii Oraczewskiej, Jana Lenicy, Franciszki i Stefana Themersonów oraz Juliana Antonisza, których filmy będą prezentowane na festiwalu.
Na ulicach pojawiły się również 4 zootropy, czyli urządzenia, wykorzystujące efekt stroboskopowy. „Wewnątrz cylindra z naciętymi szczelinami znajduje się seria obrazków przedstawiająca kolejne etapy ruchu. Wprawiając w ruch zootropy widzowie mogą obejrzeć scenki inspirowane filmami wybitnych polskich animatorów i animatorek, których sylwetki zdobią mural na Pawilonie Nowa Gazownia. Te działania doskonale wpisują się również w jubileusz 65-lecia polskiej animacji.
Do współpracy przy tegorocznym Animatorze zostali zaproszenie również studenci kulturoznawstwa. Młodzi pasjonaci animacji, pod opieką merytoryczną dr Michała Piepiórko, będą tworzyć blog festiwalowy (www.blog.animator-festival.com).
Dodaj komentarz