Do połowy sierpnia Muzeum Archeologiczne prezentuje, w ramach cyklu wystaw „Bliskie spotkania z…”, postać profesora Józefa Kostrzewskiego. Na ekspozycji można zaznajomić się z nieznanymi aspektami życia poznańskiego uczonego. Szereg autentycznych dokumentów i materiałów prasowych z pewnością to ułatwi.
Profesor Józef Kostrzewski to osoba, która powinna zainteresować nie tylko miłośników archeologii. Jako współtwórca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest postacią ważną dla każdego poznaniaka. Najbardziej spektakularnymi osiągnięciami z życia profesora stały się znane w całej Polsce wykopaliska archeologiczne prowadzone w Biskupinie.
Wystawa pokazuje mniej znane epizody z życia prof. Kostrzewskiego. Odkrył je w ostatnich latach, podczas intensywnej kwerendy, autor wystawy – dr Andrzej Prinke. Jak dowiadujemy się z ekspozycji, oprócz niezwykłej erudycji, Profesora cechowała odwaga i bezkompromisowość – tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, stworzył dla współorganizatora powstania wielkopolskiego w Poznaniu kryjówkę w… muzeum. Również w czasie rządów komunistycznych był niepokorny. Aktywnie działał w podziemnych organizacjach. To tylko dwa wybrane, nieznane dotąd aspekty życia prof. Kostrzewskiego.
Na wystawie czeka zwiedzających więcej zaskoczeń. Archeolog, ale także społecznik, wychowawca młodzieży, publicysta oraz filantrop. Nie sposób w krótkiej informacji przedstawić wszystkich osiągnięć, oraz dziedzin, w jakie przez całe długie życie angażował się Józef Kostrzewski. Dlatego Muzeum Archeologiczne w Poznaniu serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą tej interesującej i ważnej postaci dla naszego regionu.
Wizyta najwyższych dostojników Kościoła katolickiego w Polsce w Biskupinie- 1936 r.
Od prawej: arcybiskup Adam Sapieha, prymas August Hlond, prof. Józef Kostrzewski, ks. dr Filipiak, ks Jan Wawrzynowicz (proboszcz parafii Wenecja)oraz mgr Tadeusz Szczygielski, fot:http://www.muzarp.poznan.pl
Dodaj komentarz