Luboń

Architektura dawnych fabryk Lubonia

Fabrykę Przetworów Ziemniaczanych A.C. Koehlmanna zrealizowano w latach 1902-1904 w Luboniu. Na zdjęciu pozostałości krochmalni II z suszarnią, z prawej budynek mieszkalny przy ulicy Armii Poznań  Foto: Przemysław Maćkowiak

Wraz z Towarzystwem Miłośników Miasta Lubonia zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Maćkowiakiem, które będzie poświęcone architekturze dawnych fabryk w Luboniu. Odbędzie się ono już dzisiaj wieczorem.

Zabudowania dawnych fabryk w tym mieście mają szansę stać się nie lada atrakcją turystyczną.

Fabrykę Przetworów Ziemniaczanych A.C. Koehlmanna zrealizowano w latach 1902-1904 w duchu secesji, a jej budowa spowodowała dynamiczny rozwój trzech pobliskich osad: Lubonia, Żabikowa i Lasku – pisze Przemysław Maćkowiak – w tym samych latach powstała Fabryka Drożdży G. Sinnera z Grünwinkel. Zbudowana w duchu historyzmu składała się początkowo ze słodowni ze spichlerzem, wytwórni drożdży oraz gorzelni. Zrealizowano również niewielkie osiedle pracownicze przeznaczone dla wykwalifikowanej kadry.

Autor ciekawie opowiada nie tylko o samych budynkach, ale także o tym, co w nich produkowano. Przytacza przedwojenną prasę, która opisywał i zachęcała na przykład do korzystania z wyrobów marki Luba. Jakie były losy wytwórni i marki? Tego również będziemy mogli się dowiedzieć od Przemysława Maćkowiaka. Będziemy mieli również okazję, by poznać dzieje awangardowej fabryki superfosfatu i kwasu siarkowego pierwotnie należącej do koncernu Moritza Milcha & Co. odznaczającej się wyjątkowymi walorami architektonicznymi.

Na spotkanie z Przemysławem Maćkowiakiem poświęcone architekturze dawnych fabryk w Luboniu zaprasza Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Odbędzie się ono w ramach Lubońskiego Konwersatorium Historycznego w Bibliotece Miejskiej w Luboniu przy ulicy Żabikowskiej 42 w poniedziałek 26 października o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny

Przemysław Maćkowiak, z wykształcenia historyk sztuki oraz automatyk i robotyk, specjalizuje się nie tylko w dziewiętnastowiecznych fortyfikacjach, ale również w poprzemysłowym dziedzictwem kulturowym. Prowadzone przez niego Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia było organizatorem kilku monograficznych wystaw poświęconych architekturze dawnych lubońskich fabryk, starając się od wielu lat zwracać uwagę na jej niedoceniane walory oraz wyjątkową wartość. Tym razem spotkanie będzie miało charakter przede wszystkim dyskusji z uczestnikami, choć też nie zabraknie tytułem wprowadzenia prelekcji o zabytkach tego typu w naszym mieście. Organizatorem konwersatorium jest Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Forum Lubońskie oraz Biblioteka Miejska w Luboniu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz