Interesujący dokument to życiu i twórczości Leona Wyczółkowskiego, zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz warsztat plastyczny dla całej rodziny – to atrakcje najbliższego weekendu w Muzeum Narodowym.
W piątek o 19:00 zobaczyć będzie można film „Chodzi nie o mnie, ile o lasy, góry, pola…” – obraz o życiu i twórczości Leona Wyczółkowskiego w reżyserii Adama Kulika z TVP Lublin. Po projekcji spotkanie z autorem filmu na wystawie „Z kolekcji Leona Wyczółkowskiego. Dar artysty dla Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu”.
Leon Wyczółkowski był nie tylko znakomitym malarzem ale także kolekcjonerem. W 1921 przekazał Muzeum Wielkopolskiemu pokaźną kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego: głównie wschodnie tkaniny, ceramikę i brązy, ale także meble polskie i europejskie, majoliki, kamionki i fajanse, porcelanę miśnieńską, szkła antyczne i nowożytne, judaika, cenny zbiór grafiki polskiej i europejskiej, niezwykle znaczący zespół barwnego drzeworytu japońskiego oraz dzieła malarzy polskich z II połowy XIX oraz przełomu XIX/XX wieku, a także własne prace. Te właśnie eksponaty możemy oglądać w Muzeum do 2 października.
fot: MNP, Waza z kolekcji Leona Wyczółkowskiego
W sobotę o 16:00 rozpoczną się warsztaty plastyczne dla całych rodzin. Pretekstem jest wystawa „Złoto, Srebro, Brąz. Numizmaty w promocji miast i samorządów”. Magdalena Nowaczyk, pokaże jak wykonywać płaskorzeźby i gipsowe modele żetonów oraz monet. Ilość miejsc jest ograniczona, organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 61 85 68 136.
Ta wystawa ukazuje temat miasta w numizmatyce, jak również miasto jako emitenta współczesnych walorów o charakterze pieniężnym i promocyjnym – tzw. dukatów lokalnych. Pod tą nazwą kryją się nie ustępujące urodą monetom kolekcjonerskim żetony o czasowo i przestrzennie ograniczonym użytkowaniu. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkaset monet i żetonów okolicznościowych wykonanych w trzech zasygnalizowanych w tytule wystawy metalach. Wykonane z kruszców najcenniejszych – złota i srebra – zostaną zaprezentowane z obu stron, co umożliwi specjalistyczna aranżacja. Tematyka przedstawień realizowanych na niewielkim krążku metalu – a więc to, co dla widza jest najbardziej interesujące – jest niezwykle bogata i zróżnicowana.
Na obu stronach monet i żetonów można rozpoznać zarówno ikony miast jakimi są na przykład dla Gdańska Lech Wałęsa, a Poznania Heliodor Święcicki, jak i tradycje zapomniane, i dopiero obecnie tą drogą przywracane zbiorowej pamięci jak zwyczaj ścinania kani w Bytowie czy świadomość łużyckiego pochodzenia dziedzictwa architektury drewnianej Bogatyni.
Wystawie towarzyszy program edukacyjny kierowany zarówno do dzieci, jaki dorosłych przybliżający historię oraz tradycje miast i regionów, a także ekonomikę pieniądza w ujęciu historycznym.
W niedzielę o 12:00 razem z przewodnikiem, dr Joanną Minksztym będzie można zobaczyć wystawę kolekcji Leona Wyczółowskiego
Dodaj komentarz