Absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (do 1972 Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego), byli i obecni pracownicy oraz przyjaciele Akademii świętowali w minioną sobotę wyjątkowy jubileusz 100-lecia. Ważnym punktem sobotnich obchodów było nadanie stadionowi AWF im. dra Karola Hoffmanna oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej tego wybitnego sportowca, dydaktyka oraz naukowca.
Podczas części oficjalnej dawnym studentom oraz pracownikom Rektor Uczelni przedstawił aktualny kształt poznańskiej AWF oraz przypomniał najważniejsze wydarzenia z jej historii.
Ten zjazd to niezwykła okazja do spotkań, rozmów z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami. Bo studia to przede wszystkim ludzie, z którymi spędziliśmy najlepsze lata swojego życia – podkreślał Jego Magnificencja Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński witając zebranych. Z okazji 100 lat życzę wszystkim… 100 lat. Bawcie się dobrze, zwiedzajcie i wspominajcie. I pamiętajcie, że jesteście tu zawsze mile widziani – zakończył.
Swoich dawnych kolegów bawił Zenon Laskowik – znany artysta kabaretowy, założyciel kabaretu „Tey”, absolwent Akademii z 1968 roku, (wtedy Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego). Razem z artystą uczestnicy wspólnie śpiewali kultowy dla studentów wszystkich pokoleń tej uczelni „Hymn z Chyciny”. Wzruszenia nie krył obecny Janusz Nowak, który wypromował go w 1954 roku na obozie w… Sierakowie.
Do czasów studenckiej młodości przeniósł uczestników zjazdu występ artystyczny przygotowany przez wieloletnią kierownik Zakładu Ćwiczeń Muzyczno-Ruchowych, absolwentkę WSWF, prekursorkę gimnastyki jazzowej – dr Olgę Kuźmińską. Na scenie wystąpili utalentowani absolwenci AWF-u, w tym mistrzyni świata w akrobatyce powietrznej Małgorzata Majchrzak wraz z mistrzem Polski Ihorem Frolovem, rumbę zaprezentowali trenerzy tańca sportowego i sędziwie Polskiej Federacji Tańca Katarzyna Stachowiak i Radosław Bancol, a Julia Smektalska – gimnastykę artystyczną. Krakowiaka zatańczyli soliści Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF Paulina Jaruszkiewicz, Danuta Korbal, Kazimierz Kulczycki, Łukasz Grzelak. To wszystko odpowiadało dawnemu programowi zajęć z tańca.
Krótki pokaz tańca nowoczesnego, który jest w obecnym programie nauczania w Uczelni, dały absolwentki kierunku Taniec w kulturze fizycznej i byłe członkinie zespołu Kompania Tańca AWF Poznań: Katarzyna Łapaj, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska, które po studiach założyły Koniński Teatr Tańca. Wystąpił też „Raj Seniora” pod kierunkiem Olgi Kuźmińskiej.
Tego dnia odsłonięta została też tablica upamiętniająca dra Karola Hoffmanna, a stadion AWF przyjął imię tego wybitnego sportowca i trenera, uczestnika m.in. Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. w skoku wzwyż i trójskoku, multimedalisty Mistrzostw Polski, twórcy audycji „Gimnastyka Poranna”, którą prowadził w Polskim Radiu. Wstęgę uroczyście przecięli JM Rektor prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, inicjator ufundowania tablicy prof. dr hab. Lechosław Dworak oraz były rektor Uczelni – prof. dr hab. Wiesław Osiński.
Uczestnicy wspólnie zwiedzali kampus Uczelni, oglądali wystawy okolicznościowe, wzięli udział w spotkaniach zorganizowanych przez zakłady naukowe, oglądali na ekranie zdjęcia z wszystkich dekad i wspominali obozy sportowe.
Jubileusz 100-lecia Akademii zakończył wieczorem bal w hotelu Novotel. Również tam zabawę uświetnił Zenon Laskowik, bal otworzył pokaz walca wiedeńskiego w wykonaniu absolwentki Katarzyny Stachowiak i Radosława Bancola.
Akademia Wychowania Fizycznego jest najstarszą tego typu Uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Uczelnia kształci nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, fizjoterapeutów, specjalistów z branży turystycznej i rekreacyjnej, dietetyki, animatorów osób 50+ oraz tancerzy. Odgrywa istotną rolę w upowszechnianiu kultury fizycznej i jest wiodącym ośrodkiem badań naukowych na rzecz kultury fizycznej i rehabilitacji.
Uczelnia wyrosła z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego nowo utworzonego w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego i stała się zaczątkiem pierwszego na ziemiach polskich ośrodka akademickiego kształcącego kadry w zakresie wychowania fizycznego. Kierownictwo Katedry objął profesor Eugeniusz Piasecki – staraniem którego weszła ona w 1922 roku w skład Wydziału Lekarskiego, uzyskując w ramach wydziału autonomię już jako Studium Wychowania Fizycznego z prawem nadawania tytułów magisterskich.
Po wojnie, 15 kwietnia 1945 roku, Studium reaktywowało swoją działalność będącą kontynuacją okresu przedwojennego. Na przełomie lat 1949/50 Studium Wychowania Fizycznego, działające w strukturze Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, 5 lipca 1950 r. zostało – rozporządzeniem Rady Ministrów – wyodrębnione w samodzielną Uczelnię: Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego.
Dynamiczny rozwój naukowo-dydaktyczny Uczelni doprowadził do licznych zmian organizacyjnych i 1 stycznia 1973 roku Uczelnia uzyskała status Akademii Wychowania Fizycznego.
W roku 1974 powołano drugi Wydział – Wydział Turystyki i Rekreacji, a w roku 2003 – Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp.
W 1981 roku otrzymała imię Eugeniusza Piaseckiego – twórcy i pierwszego kierownika Katedry Higieny Szkolnej i Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, „ojca nauk o wychowaniu fizycznym i sporcie”.
Akademię Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego ukończyło m.in. wiele wybitnych sportowców i trenerów, olimpijczycy, mistrzowie świata, m.in. Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski.
AWF jest najstarszą tego typu uczelnią w Polsce. Od wieku to miejsce, które dba nie tylko o aktywność fizyczną, ale propaguje określony, zdrowy, aktywny styl życia. Kształcimy naszych studentów na ośmiu kierunkach: Wychowanie Fizyczne, Sport, Fizjoterapia, Turystyka i Rekreacja, Dietetyka, Taniec w Kulturze Fizycznej, Animacja Osób 50+ i Neurobiologia.
W 2015 roku, po oddaniu do użytku nowej hali sportowej, powstał nowoczesny kampus AWF w centrum Poznania.
Dodaj komentarz