By przejść na drugą stronę ulicy Głogowskiej w rejonie Winklera trzeba pokonać dystans 350 metrów. Podobnie jest w rejonie Targów. Wkrótce ma się to jednak zmienić.
Przechodzenie przez ulicę Głogowską w tych miejscach mimo braku wymalowanych pasów jest co prawda dozwolone, ale z pewnością nie będzie ono ani łatwe, ani bezpieczne. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie takie jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. (art. 13, pkt 2 i 3 Prawa o duchu drogowym).
By ułatwić bezpieczne przechodzenie przez ul. Głogowską mają pojawić się nowe przejścia dla pieszych pomiędzy zajezdnią tramwajową a ul. Winklera oraz na wysokości Międzynarodowych Targów Poznańskich i Poczty Głównej. Mają tu powstać również tzw. azyle dla pieszych, które znacznie ułatwiają przechodzenie przez szerokie i najbardziej ruchliwe ulice.
Zdaniem projektodawców konieczna jest również walka z nielegalnym parkowaniem samochodów na szerszych fragmentach chodnika – tłumaczyła Agnieszka Szulc z ZDM – zdaniem policji, kary pieniężne nie przynoszą rezultatu, a tak zaparkowane auto można odholować tylko wtedy, gdy zastawia wjazd lub wyjazd z posesji, jedyne wyjście to zaaranżowanie tej przestrzeni w taki sposób, by auta po prostu nie mogły tu zaparkować.
Wszystko uzależnione jest jednak od tego, czy znajdą się na to wszystko bejmy. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania nie padły żadne konkrety na temat terminów, w których mogłyby powstać nowe przejścia dla pieszych na Głogowskiej.
Do końca października ma zakończyć się także I etap rewitalizacji głównej ulicy Łazarza. W ramach zagospodarowania zielenią i elementami małej architektury przy Dworcu Zachodnim, ul. Strusia i na skwerze pomiędzy ul. Chociszewskiego i Hetmańską pojawią się ławki, drzewa i krzewy. Na ten cel miasto przekazało 300 tys. zł.
Nowe aranżacje powstaną na 3-kilometrowym odcinku od Mostu Dworcowego aż do ulicy Ściegiennego. Rozpoczęte już prace potrwają do końca miesiąca. W planach jest m.in. odsadzenie zielenią skwerków przy ul. Strusia i Sielskiej oraz przy ul. Hetmańskiej i Głogowskiej w okolicy Dworca Zachodniego.
W tej ostatniej lokalizacji wymieniono już kosze na śmieci i starą skrzynkę elektryczną. Czeka nas jeszcze remont murków z piaskowca i montaż drewnianych siedzisk oraz przeniesienie w inne miejsce biletomatów i tablicy Systemu Informacji Miejskiej – dodaje Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.
Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.
Dodaj komentarz