Są tacy, którzy zamiast siedzenia przed telewizorem albo wylegiwania się na kanapie z laptopem na kolanach wolą wolny czas spędzać w wyjątkowy – tradycyjny sposób! W najbliższą sobotę będzie miał miejsce Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych. Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego przędzenia na Dziedziniec Muzeum Archeologicznego. W programie m.in. nauka i wspólne śpiewanie pieśni ludowych towarzyszących kobietom przy pracy, pogadanka o historii przędzenia i dawnych narzędziach.
Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych został zapoczątkowany w 2009 roku w Ameryce przez grupkę przędących osób o podobnych zainteresowaniach. Ale przędzenie ma o wiele starszą historię i to na całym świecie. Ta pradawna technika ręcznego skręcania wełny, lnu, bawełny, jedwabiu w nitkę przetrwała do naszych czasów i dzięki niej mamy w co się ubrać, czym okryć.
Mimo ery mechanizacji do dziś przetrwały umiejętności przędzenia na wrzecionie i kołowrotku, a nawet coraz popularniejsze jest to magiczne hobby. Przemiana runa owczego, lamy, alpaki, lnianej słomy w złotą nić, jest wspaniałym zajęciem pozwalającym zrobić np. sweter, szalik od początku do końca według własnego projektu. Zajęciem, którym chce się dzielić i kontynuować. W Polsce grono osób przędących stale się powiększa.
Stąd też pomysł na zorganizowanie w Poznaniu drugiego już Światowego Dnia Przędzenia w Miejscach Publicznych, który pozwoli na dotarcie z naszym hobby do szerszej publiki, na otwarcie się publiki na nasze hobby, na poznanie nowych ludzi, wspólne spędzenie czasu i na dobrą zabawę tego dnia. To nasz wkład w tworzenie międzynarodowej sieci prządek. Będziemy prząść na wrzecionach i kołowrotkach. Będzie można przyłączyć się, podejrzeć porozmawiać – zaprasza organizatorka Agnieszka Jackowiak
W trakcie imprezy będzie można zapoznać się z ofertą sklepu Hobby-wełna i popróbować różnych typów kołowrotków będzie też mały sklepik z wełną i akcesoriami (wrzeciona, motowidła, bardka, haczyki, czółenka, czasanka lniana, jedwabna).
Sobota, 21 września, 11.00 – 15.00, Museum Cafe na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.
Dodaj komentarz