Katedra, Zamek, Urząd Mista, Ratusz, Opera. Między innymi te budynki tonęły w ciemnościach podczas poprzednich akcji Godzina dla Ziemi. Kolejna jej edycja odbędzie się już w sobotę.
Dokładnie o godzinie 20:30 wyłączone zostanie oświetlenie zabytków, niektórych biur czy pokoi w akademikach, by zwrócić uwagę na wpływ ludzi na środowisko naturalne i promować oszczędzanie energii, wody i surowców. W Polsce udział w akcji zadeklarowało 55 miast, wiele firm i ponad 30.000 osób.
Akcję już po raz szósty organizuje WWF. Liczba miast i instytucji, które biorą w niej udział z roku na rok rośnie. W tym roku na liście miast oprócz Poznania są między innymi Warszawa, Kraków, Olsztyn, Toruń, Wrocław i Katowice.
Chcemy zachęcić wszystkich Polaków do tego, by oszczędzali energię, wodę, chcemy zwrócić uwagę na to, że nasze codzienne wybory mają wpływ na środowisko, w którym żyjemy – mówi Anna Połotnicka z WWF Polska – przede wszystkim zachęcamy do gaszenia światła w pomieszczeniu, z którego wychodzimy, zakręcania kranu podczas mycia zębów, możemy przesiąść się z samochodu na rower lub do komunikacji miejskiej, by ograniczyć naszą emisję dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery.
Godzina dla Ziemi to jedyna masowa impreza tego typu, która ma zasięg światowy. Bierze w niej udział 5 tys. miast w 150 krajach. W jej ramach w latach ubiegłych na godzinę było wygaszane oświetlenie wieży Eiffla, London Eye, siedziby brytyjskiego Parlamentu, Empire State Building czy budynku opery w Sydney. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, jej celem nie jest oszczędność konkretnej ilość energii, ale wyraz troski o kondycję naszej planety.
Zaczynamy mówić o potrzebie ochrony przyrody, oszczędzania energii i wody, chcemy zazielenić świat wokół nas – podkreśla Anna Połotnicka.
Dodaj komentarz