Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Otrzymali je również poznaniacy zgromadzeni na Wolnym Dziedzińcu w niedzielne popołudnie.
Mimo trwającej pandemii już po raz 31. harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego biorą udział w międzynarodowej sztafecie i przekazują symboliczny ogień z Groty Narodzenia Pańskiego do wszystkich regionów kraju. W niedzielę, 19 grudnia na dziedzińcu urzędu miasta światło od harcerzy odebrał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Cieszy fakt, że przez tyle lat ta tradycja nadal jest umacniana i celebrowana. W obecnych trudnych czasach szczególnie zyskuje na znaczeniu i sile. Ten niepozorny płomień ma wielką moc. Niesie za sobą nadzieję na lepsze jutro. Życzę wszystkim Państwu w imieniu pana prezydenta, swoim i całego samorządu, aby Betlejemskie światło pokoju zagościło w waszych domach na stałe, czyniąc znak pokoju, dodając odwagi i nadziei, umacniając w wierze i miłości oraz pokonywaniu własnych słabości. Kierujmy się tymi ideami także w życiu codziennym – mówił Bartosz Guss.
Co roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju przyświeca inne hasło. W tym roku brzmi ono “Światło Nadziei”.
W kolejnych miesiącach trwania pandemii koronawirusa, w czasie, gdy wydaje się, że zaczynamy wychodzić z niej małymi krokami, po roku aktywnej służby, którą daliśmy światu, kolejnym etapem jest nieść temuż światu nadzieję. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem chcemy przynieść nadzieję na Światło pełne ciepła i miłości, które ma moc rozświetlić naszą codzienność blaskiem nowości lepszego życia – tłumaczyła podharcmistrz Małgorzata Chmielarz, przewodnicząca Zespołu Wychowania Duchowego.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Idea całej akcji jest prosta – każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportowane jest ono do Wiednia, gdzie przekazywane jest dalej mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z innych krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Dodaj komentarz